• KATEDRA DYDAKTYKI I PEDAGOGIKI PORÓWNAWCZEJ

Katedra Dydaktyki i Pedagogiki Porównawczej w zakresie swoich zadań dydaktycznych zajmuje się merytorycznym przygotowaniem studentów do zawodu nauczyciela przedszkola i edukacji wczesnoszkolnej, nauczyciela wychowawcy w placówkach opiekuńczych i socjoterapeutycznych, pedagoga terapeuty wyposażonego w kompetencje profesjonalne oraz kompetencje miękkie. Dzięki współpracy z licznymi interesariuszami zewnętrznymi Katedra inicjuje i prowadzi wiele projektów dydaktycznych w tym w zakresie metodyk szczegółowych: CLIL, STEM i STEAM, metod problemowych (PBL). Zainicjowała i prowadzi pracownię metodyczną MAKERSPACE. W Katedrze działają dwie pracownie: Pracownia psychologicznych podstaw pedagogiki oraz Pracownia pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej.
Katedra zajmuje się badaniami naukowymi z zakresu pedagogiki porównawczej oraz kultury szkoły. Doktoranci w Katedrze: mgr Aleksandra Kujawska (Szkoła Doktorska ChAT) oraz mgr Andrzej Michalski (postępowanie eksternistyczne). Rozprawy doktorskie powstają pod kierunkiem prof. dr hab. Renaty Nowakowskiej-Siuty.
Katedra prowadzi współpracę z ośrodkami naukowymi w Polsce i zagranicznymi w zakresie międzynarodowych badań porównawczych (prof. dr hab. Renata Nowakowska-Siuta) więcej na: porownawcza.chat.edu.pl , pedeutologii (dr hab. Stefan T. Kwiatkowski, prof. ChAT), badań nad reformą szkolną (dr hab. Maciej Karwowski, prof. ChAT), ewaluacją pracy szkoły i metod alternatywnych (dr hab. Marek Piotrowski, prof. ChAT). Od roku akademickiego 2021/22 profesorem wizytującym w Katedrze będzie prof. Orna Schatz-Oppenheimer z Hebrew University w Jerozolimie, psycholog i wybitna znawczyni problematyki kształcenia nauczycieli.
Prof. R. Nowakowska-Siuta i prof. ChAT Stefan T. Kwiatkowski uczestniczą również w projekcie międzynarodowym TORAL w ramach programu partnerstw strategicznych Erasmus +.
dr hab. Małgorzata Kupisiewicz, prof. ChAT (pracownik nieetatowy)
dr Anna Maria Prożych (pracownik nieetatowy)
mgr Andrzej Michalski
  • PRACOWNIA PEDAGOGIKI PRZEDSZKOLNEJ I WCZESNOSZKOLNEJ