INNE OGŁOSZENIA
- Koło Naukowe Teologów Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie zaprasza na IX Ogólnopolską Studencko-Doktorancką Konferencję Naukową
NEWMANALIA – ODKRYWAJĄC ORTODOKSJĘ
Temat: TEOLOGIA – ZMIANA I CIĄGŁOŚĆ
DATA: piątek 2 czerwca 2023 r.
MIEJSCE: Biblioteka Główna UPJP2, ul. Bobrzyńskiego 10, 30-348 Kraków
CEL I TEMATYKA: Już po raz dziewiąty zapraszamy Państwa do udziału w organizowanym przez nas wydarzeniu naukowym, integrującym środowisko młodych teologów w Polsce.
Perspektywa zmiany w teologii już na wstępie może wywoływać w nas pewien niepokój. Bo czy prawdy objawione przez Boga mogą ulegać zmianie? I z drugiej strony czy teologia chrześcijańska może nie podejmować wysiłku przystosowania się do stale zmieniającego się świata? Owo napięcie między nastawieniem skierowanym ku tradycji a nastawieniem wychodzącym w przód zawsze było obecne w teologii i staje się szczególnie aktualne w obliczu niezwykle dynamicznych przemian społecznych, kulturowych, politycznych i klimatycznych obecnego świata. Papież Franciszek odnosząc się do tych procesów, stwierdził, że ludzkość wchodzi w nową epoką a zadaniem Kościoła jest odpowiedzieć na to to zgodnie ze swoją misją. Wychodząc naprzeciw wezwaniu Papieża tegoroczną konferencję poświęcimy refleksji nad zagadnieniem zmiany i ciągłości w teologii.
Celem konferencji jest stworzenie przestrzeni dla studentów i doktorantów do podzielenia się swoimi przemyśleniami i do wymiany zdań w zaproponowanym obszarze tematycznym. Mamy nadzieję, że Newmenalia będą okazją do cennych przemyśleń i rozwoju duchowego, ale też integracji środowiska studentek i studentów teologii oraz podzielenia się teologią z wszystkimi zainteresowanymi nie-teologami.
FORMA: Każdy z uczestników będzie miał okazję do wygłoszenia 20 minutowego przemówienia w trybie stacjonarnym. Po każdej sesji planowana jest dyskusja między prelegentami z możliwością zadawania pytań ze strony słuchaczy. Zachęcamy do korzystania z prezentacji multimedialnych.
ZGŁOSZENIA: Udział czynny: Do 12 maja 2023 r. wyłącznie poprzez formularz rejestracyjny. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo wyboru referatów na podstawie wysłanych abstraktów (długość abstraktu: do 1000 znaków ze spacjami). Informacja zwrotna o przyjęciu referatu zostanie przekazana do 19 maja br. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Program konferencji wraz ze wskazówkami technicznymi zostanie opublikowany i wysłany prelegentom do 26 maja br.
Udział bierny: Wydarzenie ma charakter otwarty. Słuchacze, którzy pragną otrzymać zaświadczenie o udziale w konferencji, proszeni są o wypełnienie formularza do 1 czerwca br.
Aktualne informacje można znaleźć w wydarzeniu na Facebooku.
Przyjmujemy referaty ze wszystkich działów teologii, a także tematy z innych nauk humanistycznych powiązanych z tematem głównym (filozofia, prawo kanoniczne, kulturoznawstwo itd.). Poniżej podane są propozycję zagadnień, które mogą stanowić bazę do opracowania referatu, niemniej jednak można zgłosić dowolny temat mieszczący się w obszarze tematycznym.
PROPOZYCJE OBSZARÓW TEMATYCZNYCH
- Rozwój teologii w perspektywie dziejów (spojrzenie przeglądowe i punktowe na historię teologii w jej ciągłości).
- Współczesne zmiany i wyzwania dla teologii (kontekst praktyczny: społeczno-polityczny, w nurcie znaków czasów, ale również o kontekst meta-teologicznym).
- Współczesne ruchy w Kościele i ich wpływ na rozwój teologii (charyzmatyczny wymiar Kościoła, z szczególnym uwzględnieniem szeroko pojmowanych ruchów pentakostalnych).
- Chrystologia i antropologia przyszłości (doświadczenie Boga, kwestia wiary, psychologia a teologia).
- Mariologia dzisiaj (jej wpływ na rozwój teologii i znaczenie dla kondycji współczesnego człowieka).
- Eksperckie czwartki
Eksperckie czwartki