Biuro do spraw Osób z Niepełnosprawnościami (BON)
Mgr Elżbieta Byrtek – opiekun studentów z niepełnosprawnością i przewlekle chorych oraz ze specjalnymi potrzebami na bieżąco zajmuje się rozpoznawaniem potrzeb i problemów studentów. Udziela wsparcia studentom z niepełnosprawnością, studentom ze specjalnymi potrzebami oraz przewlekle chorym, podejmuje działania mające na celu stwarzanie warunków do ich pełnego udziału w procesie kształcenia, działa na rzecz likwidacji przeszkód i barier w Uczelni na zasadzie zapewniania dostępności w różnych obszarach.
Osoby z niepełnosprawnościami mogą ubiegać się o wsparcie ze strony uczelni, w tym wsparcie organizacyjne i materialne. Wsparcie może polegać m.in. na udostępnieniu przez ChAT materiałów i dostosowań przydatnych w poprawie komfortu pracy i studiowania (np. pomoce służące osobom z niepełnosprawnością fizyczną, wzroku, słuchu), jak również przyznaniu stypendium specjalnego. Opiekun studentów z niepełnosprawnościami opiniuje również wnioski studentów dotyczące wprowadzania dostosowań toku studiów do możliwości psychofizycznych studentów. Pełnomocnik ds. osób z niepełnosprawnościami pomaga wypracować rozwiązania, które pomogą w studiowaniu.
Spotkania i konsultacje po wcześniejszym telefonicznym ustaleniu terminu. Zapraszam.
Kontakt:
Telefon: 575 007 544
Email: e.byrtek@chat.edu.pl; bon@chat.edu.pl
Każda osoba studiująca czy pracująca w ChAT w Warszawie może zgłosić się do BON po wsparcie i pomoc. Zapraszam!
Student, który zgłasza się do opiekuna studentów z niepełnosprawnością powinien przedstawić dokumenty potwierdzające jego sytuację zdrowotną.
W przypadku ubiegania się o stypendium specjalne dla osób z niepełnosprawnością student zobowiązany jest do dostarczenia do właściwego dziekanatu podstawowej jednostki organizacyjnej Akademii wniosku oraz kopię orzeczenia o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności.
- Informacja 1
Pomoc osobom z niepełnosprawnościami
Lista wsparcia/ Перелік допомоги
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/1992058
- Informacja 2
Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12
Увага! Допомога українською мовою 800 12 12 12
https://brpd.gov.pl/category/aktualnosci/
telefonzaufania@800121212.pl również w j. ukraińskim i j. rosyjskim
- Informacja 3
Wsparcie dla uczniów z Ukrainy. Szkolenia dla nauczycieli
https://um.warszawa.pl/waw/wcies/
Webinar „Jak radzić sobie z lękiem w sytuacji kryzysowej?” https://www.youtube.com/watch?v=vxvlEc8hjoo
Webinar „Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie?” https://www.youtube.com/watch?v=tBcblNPBlDU
- Informacja 4
Wsparcie psychologiczne w trudnych chwilach jest bardzo istotne. Rozmowa ze specjalistą pomoże odzyskać równowagę i osiągnąć przynajmniej względny spokój. Zachęcamy każdego, kto czuje się przytłoczony lub przestraszony sytuacją w Ukrainie do szukania profesjonalnej pomocy.
- 669 981 038 – bezpłatny telefon kryzysowy Polskiego Forum Migracyjnego w języku ukraińskim i rosyjskim (telefon działa w poniedziałki od 16 do 20, w środy od 10 do 14 i w piątki od 14 do 18)
- 22 566 22 27 – bezpłatny telefon wsparcia Centrum Medycznego Damiana w języku ukraińskim (czynny od 8 do 20 siedem dni w tygodniu)
- 12 421 92 82 – bezpłatny całodobowy numer Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Krakowie. Możliwa jest też pomoc na miejscu, na ul. Radziwiłłowskiej 8b. Po wcześniejszym kontakcie telefonicznym w grę wchodzi też pomoc online
- Bezpłatnego wsparcia udziela także Centrum Psychoterapii HELP:
Specjaliści (w języku polskim i angielskim) czekają pod numerami: 720 826 806 oraz 790 626 806 - Instytut Wolności otwiera Centrum pomocy prawnej i psychologicznej dla obywateli Ukrainy. Rusza portal Help Ukraine helpukraine.com.pl. Portal uruchomił też pomoc telefoniczną. Obywatele Ukrainy, którzy trafili do Polski, będą mogli uzyskać pomoc prawną, administracyjną i psychologiczną. Każdy może zadzwonić pod numer 22 290 43 86 (telefon odbierze doradca mówiący po ukraińsku) albo opisać swój problem za pośrednictwem formularza na stronie internetowej i umówić się na spotkanie.
Żródło:forumprzeciwdepresji.pl
- Informacja 5
POMOC MEDYCZNA – INFORMACJE DLA OBYWATELI UKRAINY:
Сайт для громадян України – Сайт для громадян України – Portal Gov.pl (www.gov.pl)
Teleplatforma Pierwszego Kontaktu (TPK) 800 137 200 jest dostępna:
poza godzinami pracy Podstawowej Opieki Zdrowotnej, czyli: od poniedziałku do piątku w godzinach od 18:00 do 8:00 następnego dnia w soboty i niedziele oraz inne dni ustawowo wolne od pracy, w godzinach od 8:00 do 8:00 następnego dnia obecnie infolinia obsługiwana jest w języku polskim, angielskim i ukraińskim
– Osoby zmagające się z cukrzycą – MINGDRAM uruchamia Telefoniczną Linię Wsparcia, umożliwiającą uzyskanie bezpłatnego wsparcia w języku ukraińskim, polskim i angielskim. https://mindgram.com/pl/linia-wsparcia/
Numery telefonów i godziny obsługi Telefonicznych Linii Wsparcia
Wśród naszych współpracowników, znajomych, sąsiadów są osoby, który obecna sytuacja może dotyczyć bezpośrednio. Od 25 lutego uruchamiamy Telefoniczną Linię Wsparcia dla tych, którzy zostali dotknięci kryzysem związanym z wojną w Ukrainie. Jeśli Ty lub bliska Ci osoba potrzebujecie wsparcia, zachęcamy do uzyskania pomocy poprzez kontakt z psychologiem.
DYŻURY: od poniedziałku do niedzieli 9:00-21:00 +48 459 595 252 (języki: ukraiński, rosyjski, polski, angielski).
– Osoby z chorobami onkologicznymi – Polskie Towarzystwo Onkologii i Hematologii Dziecięcej uruchomiło infolinię dla lekarzy i rodziców z Ukrainy (również w języku ukraińskim), dotyczącą możliwości leczenia dzieci w Polsce. Dzwoniąc na wskazane numery, można otrzymać również teleporadę w zakresie logistyki, związanej z leczeniem małych Pacjentów w Polsce.
Jeśli macie Państwo informacje na temat Pacjenta potrzebującego pomocy, to prosimy o kontakt przez: sekretariat@ptohd.pl oraz pod numerami telefonów: język polski/angielski – 887 662 886, język ukraiński – 887 669 934.
– Osoby zmagające się z padaczką (epilepsją) – Stres jest jednym z czynników, który może przyczynić się do wzmożonych ataków padaczki (epilepsji), dlatego został uruchomiony numer telefonu (+48 503 924 756), na który mogą dzwonić obywatele Ukrainy zmagający się z tą chorobą. Osoby te skorzystają z porady medycznej, uzyskają doraźną pomoc oraz otrzymają receptę, która pozwoli zakupić brakujące leki. Bezpłatna infolinia działa w języku ukraińskim, rosyjskim oraz polskim. Możliwy jest także kontakt mailowy: ukr@fundacjaemergen.com
–Pacjenci z chorobą nerek – DaVita Polska ogłasza gotowość do przyjęcia pacjentów z chorobą nerek, którzy nie są już w stanie uzyskać opieki w swoim kraju z powodu eskalacji przemocy.
Pełna mapa wszystkich ośrodków dostępna jest pod tym adresem:
https://davita.pl/mapa-osrodkow
- Informacja 6
Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP)
Bezpłatna pomoc FPP dla obywateli Ukrainy:
https://federacjaprzedsiebiorcow.pl/?page=ukraina
pod adresem: telefon/viber: +48 734 477 773, +48 518 218 305, email: pomoc@federacjaprzedsiebiorcow.pl
——————————–
-
Projekt pt. “Droga do wymarzonej pracy dla absolwenta z niepełnosprawnością” ponawia informację o naborze:
- Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego rozpoczęła 1 kwietnia rekrutację do projektu „Staże drogą do zatrudnienia na otwartym rynku pracy” (więcej)
- Uprzejmie informujemy, iż w czytelni ChAT można skorzystać z programów komputerowych oraz urządzeń (dyktafon, słuchawki, korekcyjna podkładka i krzesło, poduszka ortopedyczna itp.), dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
- Projekt „Niepełnosprawni na etacie”
Program skierowany jest do studentów ostatniego roku lub absolwentów studiów (max. 2 lata po studiach) posiadających orzeczenie o niepełnosprawności i obejmuje całą Polskę. Informacje poniżej.