Studium Języków Obcych
Lektoraty:
– Kursy języków obcych (j.angielski, j.niemiecki, j.rosyjski) prowadzone są przez cztery semestry w wymiarze 120 godzin łącznie na studiach dziennych I stopnia oraz na jednolitych studiach magisterskich. Celem zajęć jest wyrobienie i rozwijanie kompetencji językowo-komunikacyjnych w zakresie podstawowych sprawności: rozumienia, czytania, pisania i mówienia. Zajęcia służą podnoszeniu stopnia wrażliwości językowej i kształceniu kompetencji komunikacyjnych dla potrzeb zawodowych i nieformalnych.
– Lektorat rozszerzony dla studentów Wczesnej Edukacji z Nauczaniem Języka Angielskiego prowadzony jest przez pięć semestrów w wymiarze 240 godzin łącznie. Podstawowym celem zajęć jest rozwijanie i doskonalenie kompetencji językowo-komunikacyjnych w zakresie sprawności receptywnych i produktywnych przewidzianych dla poziomu biegłości językowej B2/C1.
– Kurs certyfikowany B2 (j.angielski, j.niemiecki, j.rosyjski) przeznaczony jest dla studentów III roku studiów I stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich. Zajęcia mają charakter fakultatywny i prowadzone są w wymiarze 60 godzin łącznie. Celem zajęć jest uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kompetencji w zakresie wybranego języka nowożytnego oraz praktyczne przygotowanie do egzaminu certyfikacyjnego na poziomie B2.
Egzamin certyfikacyjny z nowożytnego języka obcego:
– Egzamin certyfikacyjny na poziomie co najmniej B2 z wybranego języka obcego (angielskiego, niemieckiego lub rosyjskiego) przeprowadzany jest na II i III roku studiów I stopnia lub jednolitych studiów magisterskich. Egzaminy opracowane są na podstawie skali poziomów biegłości językowej ujętej w Europejskim Systemie Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy.
Język polski jako obcy:
– Zajęcia fakultatywne z Języka Polskiego jako Obcego dedykowane są dla studentów spoza Polski oraz dla uczestników programu Erasmus+. Prowadzone są w wymiarze 30 lub 60 godzin na I roku studiów I stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich. Celem zajęć jest praktyczna nauka języka polskiego metodą immersji językowej oraz zapoznanie z wybranymi aspektami tradycji i kultury polskiej.
Język ukraiński:
– Kurs języka ukraińskiego prowadzony jest przez dwa semestry w wymiarze 90 godzin łącznie na II roku studiów I stopnia na kierunku teologia. Kurs przeznaczony jest dla studentów Teologii Prawosławnej. Celem zajęć jest kształcenie kompetencji komunikacyjnych dla potrzeb nieformalnych.
ZAJĘCIA W JĘZYKACH OBCYCH:
– Fonetyka Praktyczna dla studentów I roku Wczesnej Edukacji z Nauczaniem Języka Angielskiego prowadzona jest w wymiarze 30 godzin. Podstawowym celem zajęć jest rozbudzenie świadomości fonetycznej studentów, uwrażliwienie ich na cechy poprawnej wymowy języka angielskiego i przygotowanie do samodzielnej pracy nad własną wymową.
– Wiedza o Krajach Anglojęzycznych dla studentów II roku Wczesnej Edukacji z Nauczaniem Języka Angielskiego prowadzona jest w wymiarze 30 godzin. Zajęcia mają na celu rozwijanie wiedzy studentów na temat kultury i ustroju politycznego krajów anglosaskich a także ukazanie problematyki życia codziennego w wielokulturowych społeczeństwach: brytyjskim i amerykańskim.
– Sprawności Językowe we Wczesnym Nauczaniu Języka angielskiego dla studentów III roku Wczesnej Edukacji z Nauczaniem Języka Angielskiego prowadzone są w wymiarze 30 godzin łącznie. Celem zajęć jest rozwijanie kompetencji językowej przyszłych nauczycieli wczesnego nauczania języka angielskiego w zakresie receptywnych i produktywnych sprawności językowych, głównie języka mówionego, oraz rozwijanie praktycznych umiejętności w zakresie interakcji językowej z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.
– Translatorium Pedagogiczne w językach obcych (j.angielski, j.niemiecki, j.rosyjski) dla studentów studiów II stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich na kierunku Pedagogika w Wydziale Nauk Społecznych prowadzone w wymiarze 30 godzin rocznie. Zajęcia te mają rozwijać kompetencje językowe studentów w aspekcie leksykalnym i komunikacyjnym z uwzględnieniem specjalistycznej terminologii w zakresie nauk społecznych. Teksty wykorzystywane w czasie zajęć uwzględniają poszczególne działy pedagogiki.
– Lektura Tekstów Teologicznych w Języku Obcym (j.angielski, j.niemiecki, j.rosyjski)
Konwersatorium prowadzone jest przez dwa semestry w wymiarze 60 godzin łącznie na studiach dziennych II stopnia dla studentów Wydziału Teologicznego. Celem zajęć jest ugruntowanie wiedzy w zakresie leksyki profesjonalnej oraz udoskonalanie kompetencji umożliwiających efektywne posługiwanie się literaturą fachową w języku obcym. Konwersatorium przybliża studentom literaturę teologiczną w języku obcym, uczy analizy tekstów pod kątem filologicznym, poszerza znajomość słownictwa z zakresu teologii, przygotowuje studentów do samodzielnej pracy z tekstami źródłowymi i opracowaniami.
– Konwersatorium Teologiczne w Języku Obcym (j.angielski, j.niemiecki, j.rosyjski)
Zajęcia prowadzone są w wymiarze 30 godzin na roku I, II, i III studiów doktoranckich (studia III stopnia).Celem przedmiotu jest uzyskanie zaawansowanych kompetencji językowych w aspekcie leksykalnym i komunikacyjnym z uwzględnieniem terminologii z zakresu nauk teologicznych. Nabyte kompetencje językowe umożliwiają wykorzystanie materiałów obcojęzycznych w przygotowaniu dysertacji, śledzenie literatury światowej związanej z podjętym przez słuchacza studiów doktoranckich problemem badawczym, a także udział w krajowym i zagranicznym życiu naukowym.