Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie

Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie

Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie, zwana dalej „Akademią” lub w skrócie „ChAT”, jest ekumeniczną uczelnią publiczną. Akademia działa autonomicznie. Sytuację prawną Akademii określa w szczególności ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2018 r. poz. 1668 z późn. zm.), ustawa z dnia 16 marca 2000 r. o Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie (Dz.U. z 2000 r. Nr 39 poz. 440 z późn. zm.) oraz statut ChAT. Akademia posiada osobowość prawną a jej siedzibą jest miasto stołeczne Warszawa.

Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie jako uczelnia akademicka pełni szczególną funkcję kulturową w zakresie dyskursu dotyczącego kształtu życia społecznego w Polsce jako państwie demokratycznym, obywatelskim i pluralistycznym. Zasoby i doświadczenia ChAT pozwalają zapewnić kształcenie kadr zarówno na wysokim poziomie kompetencji merytorycznych, jak i etosowych. Akademia realizuje mandat edukacyjny na rzecz społeczeństwa pluralistycznego, które chce opierać się nie tylko na pryncypiach ekonomicznych, lecz również odwoływać się do wartości duchowych oraz etosu wzajemnej sprawiedliwości i pomocy drugiemu człowiekowi. Zapewnienie wysokiej jakości kształcenia jest podstawowym obowiązkiem Akademii w wypełnianiu jej statutowej działalności i zarazem koniecznym warunkiem utrzymania znaczącego miejsca w polskim i europejskim systemie szkolnictwa wyższego. Wyznacznikiem Uczelni jest wysoki poziom nauczania, tolerancja i wielokulturowość. Akademia jest położona w dogodnej lokalizacji (Bielany) i posiada nowoczesną infrastrukturę dydaktyczną oraz sportową. Jej strukturę tworzą Wydział Teologiczny i Wydział Nauk Społecznych. Oba wydziały posiadają uprawnienia do nadawania stopni naukowych.

W Wydziale Teologicznym są prowadzone studia na kierunku:

teologia w zakresie teologii ewangelickiej, prawosławnej, starokatolickiej i protestanckiej – studia I stopnia (licencjackie) i studia II stopnia w zakresie teologii ewangelickiej, prawosławnej, starokatolickiej i tradycji wyznaniowych (magisterskie).

 

W Wydziale Nauk Społecznych są prowadzone studia na kierunkach: Administracja  – studia pierwszego stopnia (6 semestrów), Pedagogika – studia pierwszego stopnia (6 semestrów), Pedagogika – studia drugiego stopnia (4 semestry), Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna – studia jednolite magisterskie (10 semestrów). Wydział oferuje także 2-semestralne studia podyplomowe: Organizacja i zarządzanie oświatą.  Wybranych specjalności kształcenie realizowane są w stacjonarnym trybie dostosowanym dla osób pracujących.

W Uczelni działa Szkoła Doktorska ChAT, która oferuje możliwość poszerzenia kompetencji badawczych poprzez czteroletnie kształcenie ogólnych kompetencji naukowych oraz indywidualny tutoring z promotorem. Szkoła Doktorska ChAT kształci w dyscyplinach naukowych pedagogika oraz nauki teologiczne.

Rektorzy Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej:

Rektor (1954-1965)

ks. prof. dr hab. Wiktor Niemczyk, luteranin

Rektor (1965-1981)

ks. prof. dr Woldemar Gastpary, luteranin

Rektor (1981-1987)

ks. prof. dr Jan Bogusław Niemczyk, luteranin

Rektor (1987-1990)

ks. prof. dr hab. Jerzy Gryniakow, luteranin

Rektor (1990-1996; 2002-2008)

bp prof. dr hab. Wiktor Wysoczański, starokatolik

Rektor (1996-2002; 2008-2012)

abp prof. dr hab. Jeremiasz Jan Anchimiuk, prawosławny

Rektor (2012-2020)

ks. dr hab. Bogusław Milerski, prof. ChAT, luteranin

Rektor (2020 – )

abp prof. dr hab. Jerzy (Pańkowski), prawosławny

Misja

Misja Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie jest ekumeniczną, państwową uczelnią wyższą, kontynuatorką Wydziału Teologii Ewangelickiej i Studium Teologii Prawosławnej Uniwersytetu Warszawskiego. W Akademii kształcą się osoby związane z tradycją ewangelicką, prawosławną i starokatolicką. Akademia jest universitas docentorum et scolarium – braterską wspólnotą ludzi poszukujących prawdy, dobra i piękna w oparciu …

Historia

Akademia jest kontynuatorką Wydziału Teologii Ewangelickiej i Studium Teologii Prawosławnej, utworzonych po pierwszej wojnie światowej na Uniwersytecie Warszawskim. Studium Teologii Prawosławnej nie otrzymało zezwolenia na wznowienie działalności po roku 1945, natomiast Wydział Teologii Ewangelickiej został wyodrębniony z Uniwersytetu Warszawskiego w 1954 r. i przekształcony – przy współudziale Kościołów starokatolickich – w Chrześcijańską Akademię Teologiczną; odtąd …

Siedziba

Rok akademicki 2018/2019 rozpoczęliśmy w nowej siedzibie przy ul. Broniewskiego 48 na Bielanach. Znakomity dojazd bezpośrednio do siedziby: – tramwaje 22, 28, 33, 35 (przystanek Romaszewskiego d. Duracza); – autobus: 114 (przystanek Park Olszyna /jadąc z Placu Wilsona/ i Romaszewskiego d. Duracza /jadąc od strony Metra Młociny/); – metro: stacja Słodowiec + 10 minut spacerem. Archiwum zdjęć: http://chat.edu.pl/archiwum-zdjec/

Doktoraty honorowe

Doktoraty honorowe otrzymało dotychczas wielu wybitnych przedstawicieli życia naukowego i kościelnego z kraju i zagranicy, m.in.:  bp Karol Kotula – zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce (1959) bp Leon Grochowski (1966) Andrzej Buzek (1969) Nikodem (Rotow) prawosławny metropolita leningradzki i nowogrodzki (1974) Günter Berndt (1976) ks. prof. Wiktor Niemczyk (1979) Billy Graham (1981) Dymitr I patriarcha Konstantynopola (1987) Bert Beverly Beach bp Antonius …

Medal za „Zasługi dla ChAT”

Medal jest wyróżnieniem dla osób w szczególny sposób zasłużonych dla Akademii w zakresie: 1) akademickiej działalności organizacyjnej, badawczej, dydaktycznej; 2) budowania krajowej i międzynarodowej współpracy akademickiej; 3) tworzenia więzi ekumenicznych i międzyreligijnych; 4) krzewienia wolności sumienia i wyznania oraz wolności poszukiwań naukowych. Medalem nagradza się w szczególności byłych rektorów, prorektorów i dziekanów, a także nauczycieli …

Projekty naukowe

Projekt badawczy NCN – Nr 2016/23/B/HS6/03898 w trakcie realizacji: Być uczniem podczas edukacyjnej rewolucji: Poznawcze i pozapoznawcze konsekwencje reformy edukacji 2017  Kierownik projektu: dr hab. Maciej Karwowski Projekt badawczy NCN – Nr DEC-2011/03/B/HS6/01839 zrealizowany w 2015: Racjonalność kształcenia szkolnego w perspektywie „interesów poznawczych” jego uczestników  Kierownik projektu: dr hab. Bogusław Milerski, prof. ChAT Wykonawcy: prof. zw. dr hab. Bogusław Śliwerski, …

Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%