PRAKTYKI STUDENCKIE
Studenci Wydziału Teologicznego Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie zobowiązani są do odbycia praktyk kościelnych i przygotowujących do wykonywania zawodu nauczyciela. Stanowią one okazję do wykorzystania zdobytej podczas studiów wiedzy w praktycznym działaniu.
Program studiów I stopnia obejmuje praktyki kościelne (w liczbie 120 lub 60 godzin – w zależności od specjalności), psychologiczno-pedagogiczne (w liczbie 30 godzin) i dydaktyczno-wychowawcze w szkole podstawowej (w liczbie 60 godzin).
Program studiów II stopnia obejmuje praktyki kościelne (w liczbie 60 lub 90 godzin – w zależności od specjalności) i dydaktyczno-wychowawcze w szkole średniej (w liczbie 60 godzin).
Praktyki stanowią integralny element procesu kształcenia na studiach I i II stopnia i podlegają zaliczeniu. Są one bezpośrednio powiązane z realizowanymi zgodnie z planem studiów przedmiotami i efektami uczenia się.
Studenckie praktyki psychologiczno-pedagogiczne i dydaktyczno-wychowawcze są realizowane zgodnie ze standardami kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela określonymi w rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. (Dz. U. 2019 poz. 1450 z późn. zm.). Odbycie i zaliczenie praktyk psychologiczno-pedagogicznych i dydaktyczno-wychowawczych jest niezbędne do uzyskania uprawnień do nauczania religii we wszystkich typach szkół.
W Wydziale Teologicznym powołani zostali na Kierowników praktyk następujący nauczyciele akademiccy:
– bp dr Adrian Korczago, prof. ucz. – opiekun praktyk kościelnych dla studentów Sekcji Teologii Ewangelickiej;
– dr Elżbieta Bednarz – opiekun praktyk kościelnych dla studentów Sekcji Teologii Ewangelickiej – specjalność teologia protestancka i ewangelikalna;
– ks. dr Doroteusz Sawicki – opiekun praktyk kościelnych dla studentów Sekcji Teologii Prawosławnej;
– bp dr Andrzej Gontarek, prof. ucz. – opiekun praktyk kościelnych dla studentów Sekcji Teologii Starokatolickiej;
– mgr Elżbieta Byrtek – opiekun praktyk psychologiczno-pedagogicznych i dydaktyczno-wychowawczych studentów wszystkich sekcji w Wydziale Teologicznym.
Do zadań Kierowników praktyk należy między innymi:
– organizacja dla studentów spotkań dotyczących regulacji prawnych i przebiegu praktyk;
– prezentacja regulaminu, programu i terminów realizacji praktyk;
– konsultacja sposobu i form realizacji praktyk;
– kierowania studentów do właściwych placówek w celu odbycia praktyk;
– sprawowanie bezpośredniego nadzoru nad realizacją praktyk;
– udzielania studentom konsultacji merytorycznych dotyczących realizacji zadań zawartych w programie praktyk;
– potwierdzenie zaliczenia praktyk (na podstawie wypełnionej karty i dziennika praktyk) i odnotowanie odpowiednim wpisem w systemie USOS.
Każdy student zobowiązany jest do ustalenia z Kierownikiem sposobu i formy realizacji praktyk teologicznych, psychologiczno-pedagogicznych i dydaktyczno-wychowawczych.
Studenci są zobligowani do rozliczenia praktyk do ostatniego semestru studiów.
Karty i dzienniki praktyk są dostępne w Dziekanacie Wydziału Teologicznego ChAT.