Kandydaci z zagranicy
Na mocy ustawy z dnia 4 kwietnia 2025 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wyeliminowania nieprawidłowości w systemie wizowym Rzeczypospolitej Polskiej, z dniem 1 lipca br. zmianie uległy zasady przyjmowania określonej w ww. ustawie grupy cudzoziemców na studia I i II stopnia.
W związku z powyższym w Akademii wprowadzono zarządzenie nr 23/2025 Rektora Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie z dnia 30 czerwca 2025 r. w sprawie powołania Uczelnianej Komisji Egzaminacyjnej Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie potwierdzającej stopień znajomości języka polskiego na poziomie pozwalającym na podjęcie przez cudzoziemca studiów prowadzonych w języku polskim.
Uczelniana Komisja Egzaminacyjna ChAT przeprowadzi egzamin o którym mowa w powyższym zarządzeniu w dniu 09 lipca 2025 r. o godz. 11.00 w siedzibie Uczelni.
- Cudzoziemcy podejmujący studia I stopnia na podstawie decyzji administracyjnej rektora, którzy posiadają zagraniczny dokument o wykształceniu (z wyłączeniem dyplomów IB i EB) wydany w państwie nienależącym do UE, EFTA, OECD i nieobjęty postanowieniami umowy międzynarodowej w toku rekrutacji są zobowiązani do:
- przedstawienia dokumentu wydanego za granicą wraz z pisemną informacją dyrektora NAWA o tym dokumencie;
- przedstawienia dokumentu poświadczającego znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie na studiach co najmniej na poziomie B2.
- Cudzoziemcy podejmujący studia II stopnia na podstawie decyzji administracyjnej rektora, którzy posiadają zagraniczny dyplom wydany w państwie nienależącym do UE, EFTA, OECD i nie został on uznany za dyplom równoważny odpowiedniemu polskiemu dyplomowi na podstawie umowy międzynarodowej albo w drodze postępowania nostryfikacyjnego w toku rekrutacji jest zobowiązany do:
- przedstawienia zagranicznego dyplomu ukończenia studiów wraz z pisemną informacją o tym dyplomie wydaną przez dyrektora NAWA;
- przedstawienia dokumentu poświadczającego znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie na studiach co najmniej na poziomie B2.
Rodzaje dokumentów poświadczających znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie na studiach zostaną określone w drodze rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
W rozumieniu przepisów prawa polskiego cudzoziemcem jest każdy, kto nie posiada polskiego obywatelstwa.
Osoby, które posiadają jednocześnie polski paszport (obywatelstwo) oraz paszport innego państwa lub kilku innych krajów, z mocy prawa są traktowane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jak obywatele polscy.
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ