18 maja (czwartek) 2023 godz. 12.00 w auli Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie i na platformie Zoom.

Zespół Międzynarodowych Badań Porównawczych Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN serdecznie zaprasza na kolejne seminarium otwarte.

Wykład pod tytułem: Konstytucyjne prawo do edukacji a wyzwania współczesności

wygłosi pan dr hab. Adam Bodnar, profesor uczelni oraz dziekan Wydziału Prawa Uniwersytetu SWPS w Warszawie; profesor wizytujący na Uniwersytecie w Kolonii; Rzecznik Praw Obywatelskich VII kadencji (07.2015-09.2021).

Jak pisze pan Profesor Bodnar w uzasadnieniu podjęcia tego tematu: “Polska staje się coraz bardziej różnorodnym państwem. Żyjemy w cieniu wojny w Ukrainie. Rozwój nowych technologii oraz metod komunikowania się powoduje zagrożenie polaryzacyjne, ale także szerzenia się dezinformacji. Doświadczamy efektu wojen kulturowych, w tym tzw. cancel culture. Młodzi ludzie domagają się rzeczywistej debaty na temat zagrożeń związanych ze zmianą klimatu. Powstaje pytanie czy konstytucyjne prawo do edukacji odpowiada wyzwaniom współczesności, a także jak należałoby zmieniać szkolne programy nauczania w kierunku kształtowania odpowiedzialnych i świadomych obywateli. Dlatego warto się zastanowić jaką rolę w systemie edukacji powinna odgrywać edukacja antydyskryminacyjna, edukacja obywatelska, edukacja o pokoju, edukacja medialna, a także edukacja o zmianie klimatu.”

Serdecznie zapraszam Państwa do uczestnictwa w wykładzie oraz dyskusji tuż po nim. Seminarium będzie mieć formę hybrydową, odbędzie się w siedzibie Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie (aula) oraz na platformie zoom w dniu 18 maja br. w godz. 12.00-14.00.

Link można otrzymać po zgłoszeniu mailowym na: pedagogika@chat.edu.pl

Przewodnicząca Zespołu: prof. dr hab. Renata Nowakowska-Siuta

Zdjęcie pochodzi z: https://www.facebook.com/search/top?q=adam%20bodnar