W dniach 8-9 września 2023 roku prof. Edyta Januszewska wzięła udział w międzynarodowym seminarium w Rzymie dotyczącym migracji. Odbyło się ono na Libera Università degli Studi Maria Ss. Assunta di Roma, a uczestnikami byli naukowcy z ośmiu krajów europejskich i z Izraela. Prof. Januszewska wygłosiła referat o kobietach migrantkach i przedmiotach migracji. Podczas spotkania omawiane były zagadnienia poruszające kwestie praw kobiet uchodźczyń, przymusowej pracy, integracji i wsparcia kobiet migrantek pracujących na włoskich uczelniach. W drugim dniu seminarium uczestnicy wzięli udział w tzw. „Migrantour” (międzykulturowym spacerze miejskim, spacery takie odbywają się w różnych miastach europejskich), poprowadzonym przez uchodźczynię z Syrii. Ich istotą jest poznanie miejsc, w których mieszkają migranci, w celu zrozumienia roli migracji w transformacji społeczeństw europejskich. Zaproszenie do podróży, spotkań i refleksji nad wartością różnorodności i dialogu, było wspaniałą okazją do wymiany doświadczeń międzykulturowych uczestników seminarium.