3 marca 2022 roku o godzinie 16:00 w siedzibie naszej Akademii miało miejsce ekumeniczne nabożeństwo akademickie o pokój na Ukrainie i całym świecie, które wspólnie celebrowali: ks. dr hab. prof. ChAT Bogusław Milerski i ks. dr Doroteusz Sawicki.

Myślą przewodnią spotkania było hasło: Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam” (J 14,27).

Nabożeństwo zainaugurował Jego Magnificencja abp. prof. dr hab. Jerzy (Pańkowski) Rektor ChAT, który w skierowanym słowie wyraził, aby wojna zatrzymała się tu i teraz i nigdy więcej się nie powtórzyła. Zaznaczył, że pokonanie rozbitych mostów pomiędzy ludźmi tej samej kultury, wiary, mentalności będzie bardzo trudne. Na przykładzie starotestamentowych postaci – Kaina i Abla, odniósł się do znaczenia bratobójczej wojny, która wywodzi się z grzechu Kaina. Zaznaczył, że rzadko zwracamy uwagę na to co się stało później. Podkreślając tym samym, że bratobójcza wojna szybciej i mocniej sprowadza gniew Boży na ludzi.

JM Rektor zaznaczył, że zebraliśmy się po to by modlić się za pokój na Ukrainie i by modlić się o to by zwyciężyła miłość. Miłość chrześcijańska, która jest miłością Bożą. Zaapelował, abyśmy modląc się o pokój nie wzbudzali niepokoju pomiędzy nami.  Szczególnie na naszej Uczelni, która jest zróżnicowana wyznaniowo i kulturowo podkreślając wyjątkową rolę i charakter naszej Uczelni, na której studiują studenci m.in. z Ukrainy, Białorusi i Rosji. Zaznaczył, że wszyscy studiujemy w jednej Uczelni i potrafimy spotkać się na jednej modlitwie, w której szczególną troską obejmujemy naszych braci z Ukrainy, naszych studentów i ich  rodziny, nie zapominając, że wśród nas są studenci, którzy mogą teraz również potrzebować naszego wsparcia, albowiem są w trudnej sytuacji ze względu nie tylko na wojnę ale i na generalizację etniczną konfliktu.

We wspólnej modlitwie uczestniczyli duchowni i wierni Kościołów chrześcijańskich zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, nauczyciele akademiccy oraz studenci ChAT. Śpiewał Chór Akademicki ChAT pod kierownictwem prof. dr hab. Włodzimierza Wołosiuka.

Podczas nabożeństwa Przewodnicząca Samorządu Studentów ChAT Ada Warowny przytoczyła fragment Listu do Kolosan (3, 8-15).

Modlitwę Wiernych odczytali: Daria Kania – doktorantka oraz Adam Bujok – student  naszej Uczelni.

Słowa św. Ewangelii odczytał ks. Rafał Dmitruk.

Podczas nabożeństwa do zebranych słowo skierował celebrant ks. dr hab. Bogusław Milerski, prof. ChAT, który podkreślił międzynarodowy charakter naszej Uczelni zwracając się jednocześnie ze słowami, by nie dać się podzielić zarazie wojny.  Zaznaczył, że tworzymy wspólnotę – dobro, o które się modlimy. Wojna rodzi wykluczanie kogokolwiek. Protestujemy przeciwko niesprawiedliwej wojnie.

Nabożeństwo zakończyło się słowem JM Rektora, który podziękował studentom i doktorantom naszej Uczelni za inicjatywę i podjęty trud w organizacji nabożeństwa oraz akcji pomocowych skierowanych do osób cierpiących w związku z wybuchem wojny na Ukrainie.

Błogosławieństwa udzielili ks. bp dr hab. Marcin Hintz, prof. ChAT oraz JM abp prof. dr hab. Jerzy (Pańkowski).