We wtorek 31 maja 2022 r. w siedzibie Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie przy ul. Broniewskiego 48 odbyły się uroczyste obchody 10-tej rocznicy funkcjonowania Ekumenicznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.

Uroczystość została poprzedzona nabożeństwem ekumenicznym, które rozpoczęło się o godz. 14:00. Celebrowali je duchowni, reprezentujący trzy tradycje wyznaniowe: ewangelicką, prawosławną i starokatolicką. Kazanie podczas nabożeństwa wygłosił ks. dr hab. Bogusław Milerski, prof. ChAT, Prorektor ds. finansów i rozwoju.

Wydarzeniu przewodniczył Rektor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie Jego Magnificencja abp. prof. dr hab. Jerzy Pańkowski.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego, moderator ks. dr Grzegorz Giemza (Dyrektor Biura Polskiej Rady Ekumenicznej), serdecznie powitał przybyłych na uroczystość Gości oraz zapoznał zabranych z programem uroczystości.

Następnie głos zabrał Pan Roman Michalak, prezes Zarządu EUTW, który sprawozdał dekadę działalności Uniwersytetu.

Kolejno przemawiali JM abp. prof. dr hab. Jerzy Pańkowski  – Rektor ChAT oraz JE bp Andrzej Malicki – Prezes PREktórzy w słowie skierowanym do uczestników EUTW wyrazili uznanie za zaangażowanie w działanie instytucji służącej kształceniu i integracji.

Podczas uroczystości nastąpiło wręczenie dyplomu Członka Honorowego EUTW Panu prof. Karolowi Karskiemu, emerytowanemu pracownikowi naukowemu ChAT. Laudacji dokonał Pan Konstanty Wiązowski.

Wydarzenie zakończyło się wystąpieniami zaproszonych gości oraz wręczeniem listów gratulacyjnych członkom EUTW.

Uroczystość uniezwykliły występy solisty operowego Pana Dariusza Górskiego, który wykonał  m.in. pieśń religijną Cudowna Boża łaska oraz Chóru EUTW.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa prac artystycznych wykonanych przez uczestników EUTW, które można było podziwiać w gmachu ChAT.

Obchody 10-lecia Ekumenicznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zakończyły się wręczeniem nagrody PRE Panu Romanowi Michalakowi, który jako inicjator i prezes zarządu EUTW został laureatem drugiej edycji nagrody, przyznawanej za szczególne zasługi dla ruchu ekumenicznego.

Ekumeniczny Uniwersytet Trzeciego Wieku działa od października 2012 r. Jego ideą jest umożliwienie permanentnego kształcenia i prowadzenia aktywnego trybu życia osobom starszym z różnych środowisk konfesyjnych. Prowadzi działalność edukacyjną, zdrowotną, kulturalną i krajoznawczo-turystyczną dla osób starszych, propaguje m.in. postawy tolerancji i szacunku wobec bliźnich oraz idee ekumenizmu. Polska Rada Ekumeniczna i Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie objęły patronat nad tą inicjatywą.

Ekumeniczny Uniwersytet Trzeciego Wieku ChAT jest pierwszą w Polsce i w tej części Europy placówką koncentrującą się na kształceniu, integracji i zmianie negatywnych stereotypów, dotyczących ludzi wyznających różny światopogląd religijny. Ważnym elementem naszej misji jest pielęgnowanie ducha ekumenicznego poprzez promowanie postaw tolerancji wobec innych wyznań chrześcijańskich oraz popularyzowanie wiedzy religijnej, dotyczącej szerokiego spektrum Kościołów mniejszościowych w Polsce i na świecie.