Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy pt. KATAKUMBY MONASTERU SUPRASKIEGO. POMNIK HISTORII. PRZESZŁOŚĆ I TERAŹNIEJSZOŚĆ, który odbędzie się dniu 21 maja 2023 r. o godz. 12:30 w korpusie południowym Klasztoru Męskiego Zwiastowania NMP w Supraślu (ul. Klasztorna 1).

Wystawa stanowi owoc współpracy Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie oraz trzech największych białostockich uczelni wyższych: Uniwersytetu w Białymstoku, Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i Politechniki Białostockiej, na rzecz zachowania i udostepnienia supraskich katakumb. 26 stycznia 2023 r. zostały one, wraz z całym Monasterem Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy w Supraślu, wpisane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na listę Pomników Historii.
Początki supraskich katakumb sięgają pierwszej połowy XVI wieku. Wzniesiono je wraz cerkwią Zmartwychwstania Chrystusa, jako miejsce ostatniego spoczynku supraskich mnichów oraz dobrodziejów klasztoru. W blisko 200 niszach grzebalnych obok mnichów spoczęli przedstawiciele elity Rzeczypospolitej pochodzący z rodów magnackich: Chodkiewiczów, Olelkowiczów, Słuckich, Wiśniowieckich. Katakumby Monasteru Supraskiego są dziedzictwem i świadectwem historii Polski oraz ziem Wielkiego Księstwa Litewskiego, które wraz z Koroną Polską Tworzyły Rzeczpospolitą Obojga Narodów.
Wystawa będzie eksponowana na wolnym powietrzu, w Supraślu, wzdłuż ul. Klasztornej, na południowej części ogrodzenia kompleksu klasztornego vis a vis reliktów katakumb. Będzie ona dostępna publiczności przez okres wakacyjny 2023 roku. Wystawa po raz pierwszy zaprezentuje odbiorcom: mieszkańcom miasta, pielgrzymom i licznym turystom odwiedzającym Supraśl, niedostępne dotychczas informacje o unikatowym na skalę europejską zabytku i jednym z najbardziej wartościowych elementów dziedzictwa kulturowego województwa podlaskiego.

Serdecznie zapraszamy!

Zaproszenie do pobrania