XXII Ekumeniczne Święto Biblii w Poznaniu
W dniach 13 – 21 października w Poznaniu odbywało się XXII Ekumeniczne Święto Biblii – pod hasłem „Wszystko co czynicie, niech się dokonuje w miłości” (1 Kor 16,14). Podczas uroczystości metropolitę Sawę i PAKP reprezentował JM Rektor abp prof. Jerzy Pańkowski.
Poznańska Grupa Ekumeniczna po raz 22. przygotowała Ekumeniczne Święto Biblii. Kiedyś wiązały się z nim pojedyncze wydarzenia, teraz świętowanie obejmuje spotkania modlitewne, panele dyskusyjne, konferencje, a także koncerty. Nabożeństwo Słowa stanowiło kulminacyjny punkt XXII Ekumenicznego Święta Biblii, któremu towarzyszyło hasło zaczerpnięte z Pierwszego Listu do Koryntian: „Wszystko, co czynicie, niech się dokonuje w miłości” (1 Kor 16,14). Nabożeństwu współprzewodniczyli abp Stanisław Gądecki – metropolita Archidiecezji Poznańskiej – oraz abp Jerzy z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
„Gromadzimy się jako chrześcijanie, którzy pragną jedności z Trójcą Świętą, z Kościołem we wszystkich wspólnotach. Jedność jest darem nieosiągalnym siłami ludzkimi – to dar Ducha Świętego, który tylko On może przekazać człowiekowi” – powiedział na początku nabożeństwa abp Stanisław Gądecki.
Kazanie wygłosił abp Jerzy z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, który – omawiając przypowieść o Miłosiernym Samarytaninie – zwrócił uwagę na pluralizm interpretacyjny miłości. Na początku nauki zauważył, że miłość należy do pojęć prostych, które nie mają definicji i wiąże się z pewnym nienasyconym głodem.
Władyka ostrzegł przed miłością interesowaną, samolubną, która liczy na odpłatę, a która zamienić się może w nienawiść. – Miłość jest osobowa, nie przedmiotowa, bo to Bóg jest miłością, a nie odwrotnie. Miłość na pewno nie jest Bogiem. Jezus Chrystus jest odniesieniem każdej miłości – tłumaczył. – Jeśli ważniejsze od Boga stają się dla mnie inne osoby – mąż, żona, dziecko – to mogę nie poradzić sobie z ich utratą bez Boga – dodawał. Kaznodzieja zwrócił uwagę na to, że wierzyć w Boga to jedno, a pokochać Chrystusa to drugie. – Możemy pokochać bliźniego jedynie poprzez Boga – mówił.
Ordynariusz diecezji wrocławsko-szczecińskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, nawiązując do odczytanej Ewangelii, wskazał cechy miłości samarytańskiej: bezwarunkowość, ofiarność i bezinteresowność. – Nieważne, kto potrzebuje pomocy. Pomagając, trzeba poświęcić swoje siły, czas, pieniądze. I bezinteresowność, która może być posądzona o naiwność – mówił.
Abp Jerzy odwołał się do św. Sylwana z Góry Athos, przywołując słowa: „Jeśli chcesz poznać miłość, uniż się”. „Jeśli kochasz Chrystusa, to będziesz unikał grzechu, dlatego że miłość nie rani” – stwierdził kaznodzieja. Przekonywał, że tylko „chrześcijaństwo otwarte, uczciwe pozwala na prawdziwą miłość w relacjach międzyludzkich”.
W modlitwie powszechnej wypowiadali się przedstawiciele różnych wyznań, wspólnie zanosząc prośby – m.in. za powodzian, za wszystkich, którzy mają dobrą wolę, a także, aby pokój Chrystusa przenikał nasze serca i umysły. „Niech Twój pokój mieszka w naszych domach i rodzinach. Niech Twój pokój łączy ludzi, nasze społeczności, narody, w jedną duchową całość” – modlili się uczestnicy nabożeństwa.
Nabożeństwo słowa zakończyło się odmówieniem Modlitwy Pańskiej i błogosławieństwem. Oprawę muzyczną podczas modlitewnego wydarzenia zapewnił chór kameralny „Dysonans”.
– Ekumenizm, który wydawać się mógł tematem bardzo niszowym, na nowo mocno wybrzmiewa w Poznaniu – opowiada ks. Mirosław Tykfer. Widać to wyraźnie w licznych wydarzeniach, które odbywały się w ramach Ekumenicznego Święta Biblii. W czasie poszczególnych inicjatyw chrześcijanie różnych konfesji mieli możliwość nie tylko formowania samych siebie, ale także lepszego poznania „sąsiadów w wierze”.
Ekumeniczne Święto Biblii rozpoczęło spotkanie pn. „Ewangelia w mieście”, w ramach którego słowo Boże czytali i komentowali : ks. Marcin Kotas z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz ks. Mirosław Tykfer z Kościoła Rzymskokatolickiego.
Wiele osób zgromadził panel młodych pt. „Czego się nie robi z miłości”. Jak zauważa jeden z organizatorów, ks. Mirosław Tykfer: – Pierwszy raz postanowiliśmy, że młodzi zrobią coś wspólnie, aby porozmawiać o tematach ważnych dla chrześcijan różnych denominacji.
W ramach obchodów odbyła się również debata ekumeniczna pt. „Chrześcijanin a sprawiedliwość klimatyczna” z udziałem prof. Piotra Tryjanowskiego z Kościoła Rzymskokatolickiego, ks. prof. Marka Jerzego Uglorza z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, ks. dr. Doroteusza Sawickiego z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz pastora Michała Prończuka z Kościoła Chrześcijan Baptystów.
Innego dnia dziesiątki osób zgromadziła Ekumeniczna Modlitwa Taizé, koncert zespołu Arka Noego czy koncert Chóru i Orkiestry JORDAN. Nabożeństwo Słowa stanowiło kulminacyjny punkt XXII Ekumenicznego Święta Biblii.
Organizowane od 2002 r. Ekumeniczne Święto Biblii jest inicjatywą Poznańskiej Grupie Ekumenicznej, w skład której wchodzą: Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Rzymskokatolicki, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, Kościół Polskokatolicki, Kościół Zielonoświątkowy, Wspólnota Genesis Kościoła Chrześcijan Baptystów w Poznaniu. W przygotowanie wydarzenia brały udział również osoby młode, łącznie zaangażowanych było kilkadziesiąt osób.
XXII Ekumeniczne Święto Biblii wpisało się w tegoroczne obchody 100-lecia Autokefalii Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Tekst i zdjęcia za: https://www.diecezjawroclawsko-szczecinska.pl