Dnia 24.11.2023 r. Minister Przemysław Czarnek wręczył złoty medal „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas” JM Rektorowi abp. pof. dr. hab. Jerzemu (Pańkowskiemu).

Odznaczenia są przyznawane za szczególne zasługi dla szkolnictwa wyższego i nauki, w tym za wybitne osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej lub organizacyjnej.
– Listopad to miesiąc, w którym obchodzimy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i świętujemy fakt, że żyjemy w niepodległej Ojczyźnie. Jest to też dobry czas, by uhonorować odpowiednimi odznaczeniami wszystkich tych, którzy przyczyniają się do rozwoju naszej Ojczyzny. – mówił minister Przemysław Czarnek podczas uroczystości wręczenia medali „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas”.

Minister docenił zaangażowanie i dorobek wyróżnionych oraz podziękował za współpracę.
– Nie mam najmniejszych wątpliwości, że dziś na sali gościmy tych, którzy rozwijają polską naukę, rozwijają polskie szkolnictwo wyższe i pracują na pomyślność naszej Ojczyzny w następnych latach – dodał minister.

Medal „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas” (łac. mądrość i prawda) posiada trzy stopnie – złoty medal, srebrny i brązowy. Umożliwia to uhonorowanie kandydata do odznaczenia odpowiednio do jego zasług lub osiągnięć. Może być on przyznany m.in. osobom zasłużonym dla nauki i szkolnictwa wyższego, w tym także nieposiadającym obywatelstwa polskiego, uczelniom, fundacjom, instytutom badawczym, stowarzyszeniom. Medal może być nadany także pośmiertnie.

Medal „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas” nadaje minister Edukacji i Nauki z własnej inicjatywy lub na wniosek m.in.:

• innego ministra kierującego działem administracji rządowej,
  • kierownika urzędu centralnego,
  • wojewody,
  • organu jednostki samorządu terytorialnego,
  • przewodniczącego KPN,
  • władz statutowych instytucji przedstawicielskich środowiska szkolnictwa wyższego i nauki, organizacji społecznych, stowarzyszeń, reprezentatywnych organizacji związkowych lub reprezentatywnych organizacji pracodawców,
  • ambasadora, kierownika przedstawicielstwa dyplomatycznego, stałego przedstawicielstwa przy organizacji międzynarodowej lub urzędu konsularnego Rzeczypospolitej Polskiej.

za: www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka