W dniu 15 marca 2024 roku w murach Akademii gościliśmy sekretarza generalnego ks. Enno Haaksa i grupę czternaścioro studentów z różnych wydziałów teologii ewangelickiej z Niemiec. Stowarzyszenie zajmuje się pomocą bratnim Kościołom Ewangelickim w krajach, w których stanowią one mniejszościowe wyznanie, a wizyta studyjna miała na celu lepsze poznanie Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, jak i ChAT jako uczelni kształcącej na kierunku teologia ewangelicka. Studenci mieli okazję poznać studentów i studentki wydziału teologii ewangelickiej ChAT, aby lepiej zrozumieć jaki charakter ma studiowanie teologii ewangelickiej w realiach diasporalnych i jakie motywacje towarzyszą studentom przy wyborze tego kierunku studiów.

O specyfice ChAT jako uczelni opowiedział studentom prorektor ChAT, ks. dr hab. Bogusław Milerski, prof. ChAT. Studenci mieli okazję zobaczyć najważniejsze miejsca budynku uczelni, a także zatańczyć razem z grupą z Ekumenicznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku ChAT, która akurat ćwiczyła na sali gimnastycznej taniec w kręgu.

W realia nauczania w ścisłym powiązaniu z praktyką życia Kościoła opowiedział studentom bp. dr Adrian Korczago, prof. ChAT. Dla realiów niemieckich tak ścisłe powiązanie było zaskoczeniem, więc studenci chętnie zadawali pytania. W realia pracy w ramach Duszpasterstwa Studentów Luteran ChAT – funkcji powoływanej przez Kościół Ewangelicko-Augsburskia, ale ściśle współpracującej z ChAT – wprowadził gości ks. dr Grzegorz Olek. Studenci z niemieckich wydziałów teologicznych byli zaintrygowani ChAT jako wyjątkową w swym charakterze i specyfice uczelnią, a niektórzy zastanawiali się nad studiowaniem w ChAT w ramach programu Erasmus, więc wizytę można uznać za udaną.

tekst i zdjęcia: ks. dr Grzegorz Olek