W dniach 29-30 marca 2023 roku w Akademii gościła grupa 20 studentów i studentek z Uniwersytetu Padeborn. Grupę tę tworzyły osoby przygotowujące się m.in. do zawodu nauczycieli historii czy religii. Wspólnie ze studentami Sekcji Ewangelickiej Wydziału Teologicznego wzięli udział w dwudniowych zajęciach. Niemieccy i polscy studenci wzięli udział w następujących seminariach:

• „Stosunki chrześcijańsko-żydowskie po Shoah – perspektywa niemiecka” – wprowadzenie do tematu Jan Christian Pinsch (Uniwersytet w Padeborn)
  • „Stosunki chrześcijańsko-żydowskie po Shoah – perspektywa polska” – wprowadzenie do tematu Jerzy Sojka (ChAT)
  • „Stosunki chrześcijańsko-żydowskie w perspektywie Wspólnoty Kościołów Ewangelickich w Europie” – wprowadzenie do tematu Jerzy Sojka (ChAT)
  • „Stosunki chrześcijańsko-żydowskie w perspektywie Światowej Federacji Luterańskiej” – wprowadzenie do tematu Jerzy Sojka (ChAT)

Oprócz udziału w seminariach goście z Padeborn mieli okazję zapoznać się z historią i współczesną działalnością Akademii. Ze strony władz uczelni pozdrowienia przekazał kierownik Sekcji Ewangelickiej Wydziału Teologicznego ChAT bp prof. Marcin Hintz.

Przyjazd gości z Padeborn był elementem szerszej wizyty studyjnej obejmującej także program w Oświęcimiu poświęcony zapoznaniu się z miejscem pamięci i muzeum w Byłym Niemieckim Nazistowskim Obozie Koncentracyjnym i Zagłady Auschwitz-Birkenau. Grupa z Padeborn brała udział w programie w Oświęcimiu w dniach 25-27 marca 2023. 25 i 26 marca towarzyszyła im grupa studentów z Akademii, którzy wyjazd studyjny do Oświęcimia realizowali w ramach zajęć Instytutu Pastoralnego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. W ramach tego wyjazdu studenci i studentki ChAT odbyli wizytę w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau, a także wzięli wraz ze studentami i studentkami z Padeborn udział w spotkaniu z Ocaloną z Auschwitz Stefanią Wernik.

Wizytę studentów i studentek z Padeborn koordynowali mgr Jan Christian Pinsch (Uniwersytet w Padeborn) oraz ks. dr Grzegorz Olek (ChAT) oraz dr hab. Jerzy Sojka, prof. ChAT (ChAT).