Dnia 10 maja 2024 r. w siedzibie Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie odbyło się przygotowane przez Kościół Polskokatolicki w RP przy współpracy Wydziału Teologicznego sympozjum naukowe „Józef Padewski Polak – Biskup – Męczennik”. Poświęcone ks. bp. Józefowi Padewskiemu (1894-1951) Ordynariuszowi Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego w Polsce w latach 1933-1951, który stracił życie w więzieniu UB przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, jako ofiara represji politycznych władz PRL.

Sympozjum rozpoczęło się od słów wprowadzenia ks. bp. dr. Andrzeja Gontarka, prof. ucz. oraz Jego Magnificencji abp. prof. dr. hab. Jerzego (Pańkowskiego) Rektora Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej oraz bp. dr. Adriana Puta, biskupa pomocniczego zielonogórsko-gorzowskiego, Przewodniczącego Zespołu ds. Dialogu Kościoła rzymskokatolickiego ze Wspólnotą Kościelną Polskokatolicką. Obecni byli także pracownicy naukowi ChAT, prof. dr hab. Tadeusz Zieliński, prorektor ChAT, dr hab. Jerzy Ostapczuk, prof. ChAT, dziekan Wydziału Teologicznego, i ks. bp dr Adrian Korczago, prof. ucz., a także inni pracownicy naukowi.

Podczas Sympozjum wygłoszone zostały trzy referaty. Jako pierwszy głos zabrał ks. dr hab. Paweł Rabczyński, prof. UWM (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Olsztyn), który wygłosił referat pt. „Męczeństwo szczytem chrześcijańskiego świadectwa”. Drugie wystąpienie dr. hab. Borysa Przedpełskiego, prof. ChAT (Chrześcijańska Akademia Teologiczna, Warszawa) zatytułowane było „Józef Padewski (1894-1951) Biskup, Patriota, Męczennik”. Ostatni referat pt. „Sytuacja PNKK w Polsce w czasach biskupa Józefa Padewskiego” wygłosił ks. mgr Damian Heratym. (Chrześcijańska Akademia Teologiczna, Warszawa).

Wystąpienia dotyczyły pojęcia męczeństwa w teologii i jego znaczenia dla Kościoła. Chrześcijanie zawsze wielką czcią darzyli tych, którzy oddawali życie za wiarę, dlatego motyw ten jest obecny i szeroko komentowany. W trakcie wystąpień przybliżona została postać bp. Józefa Padewskiego oraz podkreślone jego zasługi dla PNKK w Polsce. Bp Józef Padewski został scharakteryzowany jako duchowny wierny swojemu Kościołowi oraz ofiara represji politycznych. Nakreślona także została sytuacja w jakiej znajdował się PNKK w czasach pełnienia urzędu Ordynariusza przez bp. Padewskiego.

Po wystąpieniach prelegentów ks. mgr Bartosz Norman przedstawił kilka mniej znanych fotografii i pamiątek z prywatnych zbiór bp. Józefa Padewskiego i jego rodziny. W imieniu rodziny bp. Padewskiego głos zabrał p. Wojciech Maciejewski.