W dniu 8 października w Auli Głównej Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie przy ul. Broniewskiego 48 społeczność akademicka naszej Uczelni wraz z dostojnymi gośćmi zainaugurowała nowy rok akademicki 2024/2025.

Tegoroczna inauguracja rozpoczęła nie tylko kolejny rok akademicki, ale otworzyła jubileuszowy, siedemdziesiąty rok działalności Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.

Obchody inaugurujące rozpoczęcie nowego roku akademickiego zainicjowało tradycyjne nabożeństwo celebrowane przez duchownych, reprezentujących trzy tradycje wyznaniowe: ewangelicką, prawosławną i starokatolicką. Zebranych na nabożeństwie ekumenicznym przywitał Jego Magnificencja Rektor abp prof. dr hab. Jerzy Pańkowski. Udział w nabożeństwie swoją obecnością zaszczycili zwierzchnicy i przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej. Homilię podczas nabożeństwa wygłosił ks. dr Dariusz Chwastek – proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie.

O godzinie 11:00 przy akompaniamencie Chóru Akademickiego ChAT pod kierownictwem prof. dr. hab. Włodzimierza Wołosiuka, zgodnie z wieloletnią tradycją,  wyruszył uroczysty orszak reprezentantów uczelni warszawskich, władz rektorskich oraz dziekańskich Akademii inaugurujący rozpoczęcie uroczystości. Po wprowadzeniu sztandaru nastąpiło odśpiewanie hymnu państwowego, a JM abp prof. dr hab. Jerzy (Pańkowski), Rektor ChAT witając przybyłych zwierzchników Kościołów, przedstawicieli władz państwowych, dyplomatów, władz samorządowych, rektorów uczelni warszawskich, duchowieństwo, pracowników, absolwentów i studentów oraz przyjaciół naszej uczelni rozpoczął uroczystość Inauguracji Nowego Roku Akademickiego 2024/2025. Wyrażając jednocześnie słowa podziękowania adresatom listów gratulacyjnych, które napłynęły do Uczelni z okazji uroczystości rozpoczęcia nowego roku akademickiego.

Przed przystąpieniem do przemówienia inauguracyjnego JM Rektor dokonał wspomnienia tych, którzy w tym roku odeszli:

• Śp. ks. Waldemara Preissa – wieloletniego wykładowcę Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, teologa, tłumacza ksiąg biblijnych Nowego Testamentu.
  • Śp. prof. Karola Henryka Toeplitza – filozofa, etyka, tłumacza, profesora nauk humanistycznych oraz nauczyciela akademickiego wielu uczelni, w tym Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.

Podstawą tegorocznego rektorskiego wystąpienia z okazji Inauguracji Nowego Roku Akademickiego 2024/2025 w ChAT w Warszawie była refleksja Koheleta nad zagadnieniem właściwego czasu.

Tegoroczna Inauguracja nowego roku akademickiego w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie wpisuje się w wyjątkowy dla siebie czas, w grecki kairos, czyli „ten oto czas” lub inaczej mówiąc „właściwą sposobność” i okazję do powiedzenia kilku słów o historii, życiu Akademii i stojących przed nią wyzwaniach. A to wszystko za sprawą przypadającej na rok 2024 70. rocznicy utworzenia naszej Alma Mater – rozpoczął swoje przemówienie JM Rektor.

Dzisiejsza inauguracja to także czas rozpoczęcia nowej kadencji Jej władz powołanych na lata 2024-2028. Dlatego, w tym miejscu pragnę podziękować całej społeczności akademickiej za ogromny kredyt zaufania, jakim mnie Państwo obdarzyliście, powierzając mi drugą kadencję na urzędzie Rektora ChAT. To wielki zaszczyt, ale i wielka odpowiedzialność. Bardzo Wam wszystkim dziękuję i proszę, abyśmy razem dalej pracowali na rzecz naszej ukochanej Akademii – podkreślił JM Rektor.

Otwieramy nowy rok akademicki, bo nadszedł na to „właściwy czas”. Wkraczamy w czas wytężonej pracy i nauki. (..) Studentom Wydziału Nauk Społecznych życzę pogłębionej refleksji nad człowiekiem, studentom teologii zaś poznawania jej piękna, głębokiej wiary w Boga i świadomości, że teologia to nie tylko nauka, ale i realne życie. Jeśli będziecie nią żyć, przekonacie się, że jest ona również przepiękną i pełną sensu nauką i matką wszystkich nauk – dodał JM Rektor witając studentów i doktorantów.

W przemówieniu JM Rektor przedstawił okoliczności historyczne powstania i funkcjonowania Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, która 3 listopada 1954 roku zainaugurowała swój pierwszy rok akademicki. Zaznaczył, że Chrześcijańska Akademia Teologiczna pierwotnie powstała przede wszystkim by nauczać teologii i teologów kształcić. Dziś w Akademii funkcjonuje również Wydział Nauk Społecznych który jest drugim płucem Akademii, bez którego trudno sobie wyobrazić jej funkcjonowanie, życie i rozwój. W nowoczesnym gmachu siedziby uczelni wdrożone zostały innowacje dające szansę na zdobycie bardziej interaktywnej i angażującej nauki.

Kluczowym wydarzeniem podczas inauguracji jest immatrykulacja. Symbolicznego aktu nowo przyjętych studentów i doktorantów dokonał dr hab. Jakub Slawik, prof. ucz., Prorektor ds. Kształcenia. Reprezentanci nowych studentów ze wszystkich kierunków studiów realizowanych w Akademii złożyli uroczyste ślubowanie, a następnie każda z osób odebrała z rąk JM Rektora list gratulacyjny.

Uroczystość immatrykulacji nowo przyjętych studentów i doktorantów  zakończyła się odśpiewaniem pieśni Gaude Mater Polonia.

Następnie głos zabrał przedstawiciel studentów i doktorantów – ks. Piotr Awksentiuk witając w murach naszej Uczelni nowych kolegów i koleżanki.

Tegoroczny Wykład Inauguracyjny pt. Posłuszeństwo i nieposłuszeństwo tożsamościowe wygłosił prof. dr hab. Jerzy Nikitorowicz, były rektor Uniwersytetu w Białymstoku, pedagog, pionier nurtu pedagogiki wielokulturowej i międzykulturowej.

Uroczystość inauguracji zakończono odśpiewaniem hymnu akademickiego Gaudeamus igitur.

• Czcionka 100%
  • Odstęp liter 100%