22 sierpnia 2021 r. w wieku 63 lat, do ostatniej chwili prowadząc letni kurs biblijnego języka hebrajskiego, zmarł ks. dr hab. Axel Graupner z Fakultetu Teologii Ewangelickiej Uniwersytetu w Bonn (PD). Axel Graupner, którego życiową pasją była Biblia Hebrajska i teologia ewangelicka, był autorem kilku książek i szeregu artykułów, w których szedł pod prąd utartych poglądów i nowych konsensów badawczych. Z zaangażowaniem mówił nie tylko o Starym Testamencie, ale i współczesnych kwestiach społecznych i teologicznych. Był prawdziwym człowiekiem oświecenia. Organizował dla studentów wyjazdy badawcze na wykopaliska archeologiczne w Jerozolimie. Uwielbiał uczyć i był namiętnym kaznodzieją. Ale przede wszystkim był – nie bezkrytycznym – przyjacielem Polski i naszej Akademii. Wspierał stypendystów ChAT studiujących a Bonn, kilkakrotnie wykładał i prowadził seminaria w Warszawie. Bibliści z ChAT zawsze mogli liczyć na jego pomoc, przyjaźń, więcej mogliśmy brać udział w różnych przedsięwzięciach badawczych, bo Axel zawsze zapraszał do współpracy Warszawę. Uwielbiał dobre jedzenie i wino, i to w towarzystwie. Od wielu lat poważnie chorował, ale nie spodziewaliśmy się, że tak szybko będziemy musieli się z nim rozstać. Żegnamy Przyjaciela i Kolegę. Nawet gdy pandemia przestanie uniemożliwiać osobiste kontakty, to i tak w Bonn i w Uniwersytecie w Bonn będzie go bardzo brakowało.

Jakub Slawik