W dniach 5-8 listopada br. odbyła się Międzynarodowa Konferencja Teologiczna w Szkole Teologicznej Kościoła Cypru. Została ona zorganizowana w pierwszą rocznicę śmierci śp. Wielce Błogosławionego Chryzostoma II, Arcybiskupa Nowej Justyniany i całego Cypru. To dzięki jego staraniom, kilka lat temu powstała na Cyprze Szkoła Teologiczna, która kształci zarówno przyszłych teologów i kapłanów, jak też organizuje kursy uzupełniające i doszkalające dla starszego pokolenia duchowieństwa i osób świeckich. Wart podkreślić, że Szkoła Teologiczna Cypru uzyskała akredytację państwową, co pozwala jej na nawiązywanie współpracy z innych ośrodkami teologicznymi w ramach programu Erasmus.

Zasadniczym tematem konferencji była „Wielka i święta godność biskupstwa”. Wzięli w niej udział przedstawiciele 12 szkół teologicznych, w tym z Grecji (Ateny, Saloniki), Albanii (Tirana), Cypru, Niemiec (Monachium), Libanu (Balamand), Rumunii, Turcji (Szkoła w Halki) i Francji. Chrześcijańską Akademię Teologiczną w Warszawie reprezentował rektor abp Jerzy (Pańkowski),  który podczas VI sesji wygłosił referat na temat: „Różnice i podobieństwa w rycie pontyfikalnych nabożeństw w słowiańskiej i greckiej tradycji liturgicznej. Wybrane przykłady”.

Konferencja rozpoczęła się niedzielną liturgią sprawowaną w nowo wybudowanej Katedrze św. Jerzego w Nikozji przez Zwierzchnika Kościoła Cypru Wielce Błogosławionego Jerzego. Po nabożeństwie odprawiono panichidę nad grobem budowniczego świątyni – śp. Wielce Błogosławionego Chryzostoma II, Arcybiskupa Nowej Justyniany i całego Cypru, który znajduje się w krypcie dokładnie pod św. ołtarzem katedry. W godzinach popołudniowych miała miejsce ceremonia zainaugurowania obrad konferencji, którą otworzył zarówno Zwierzchnik Cypryjskiego Kościoła, jak i Prezydent Cypru Nikos Christodulitis. Ceremonii otwarcia towarzyszył również koncert chóru muzyki bizantyjskiej.

Obrady konferencji zostały podzielone na siedem sesji tematycznych, począwszy od biblijnych podstaw arcykapłaństwa, poprzez kwestie kanoniczne, administracyjne, teologiczne, liturgiczne, homiletyczne i duszpasterskie związane z posługą biskupią w Kościele prawosławnym.