Ułatwienia dostępu

Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie

Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie

Kryzys klimatyczny to jedno z największych wyzwań współczesnego świata. Minął już czas, kiedy ekologia była tylko w agendach ekologicznych organizacji (tzw. zielonych). Obecnie temat zmian klimatycznych (nawet katastrofy klimatycznej), ekologii, ochrony klimatu pojawia się praktycznie w każdym środowisku, także w Kościołach.

W związku z tym Polska Rada Ekumeniczna, Uniwersytet Łódzki oraz Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie zapraszają do udziału w e-Konferencji naukowej „Eko(Teo)Logicznie – chrześcijanie wobec wyzwań”. Tematyka konferencji poświęcona będzie ekologii, a szczególnie związanej z nią teologii, filozofii, a także eko-chrześcijaństwu. Konferencja nawiązywać będzie do poglądów m.in. Alberta Schweitzera, który był luterańskim duchownym, teologiem, filozofem, muzykiem i humanistą, propagującym słowem i czynem hasło „czci dla życia”. Filozofia i etyka tego uczonego, noblisty oraz praktyka medycyny mogą mieć duże znaczenie dla współczesnej ekologii ze względu na jego wielowymiarowość i interdyscyplinarność.

Konferencja odbędzie się 5 listopada 2020 r. w formie cyfrowego spotkania na platformie komunikacyjnej ZOOM.

Plenarnymi prelegentami będą: bp Marcin Hintz i prof. Jarosław Płuciennik z Polski, prof. Hans Diefenbacher z Niemiec, abp Antje Jackelén ze Szwecji oraz prof. dr James Carleton Paget z Wielkiej Brytanii. Konferencję otwierać będą oficjalni reprezentanci organizatorów.

Studentów, doktorantów, pracowników naukowych z dziedziny szeroko rozumianej humanistyki, filozofii, teologii, nauk ekologicznych, a także aktywistów teologicznych i ekologicznych, których zainteresowania dotyczą tematyki konferencji, zapraszamy do nadsyłania referatów. Wystąpienia muszą być zgodne z merytorycznym zakresem konferencji, tj. dotyczyć teologii, filozofii, etyki i kultury w związku ze środowiskiem. Organizatorzy konferencji zastrzegają sobie wyłączne prawo do oceny i wyboru zgłoszonych referatów. Wybrane referaty prezentowane będą podczas konferencji w formacie 18-minutowych wystąpień. Przewidziana jest publikacja wygłoszonych referatów, w związku z tym prelegenci będą zobowiązani do dostarczenia organizatorom po zakończeniu konferencji opracowanych tekstów nie krótszych niż 18 tys. znaków bez spacji.

Języki konferencji: polski, niemiecki, angielski. Dla prelegentów plenarnych zagwarantowane jest symultaniczne tłumaczenie. Obrady w sekcjach będą językowo-tematyczne.

Zgłoszenia streszczeń referatów, ze słowami kluczowymi i krótką (500 znaków) informacją o autorze, prosimy wysłać na adres w.kluza@pre.pl do 18 października 2020 r.

Rejestracja do biernego uczestnictwa z możliwością udziału w dyskusji rozpocznie się 21 października po wybraniu referatów.

>> Więcej informacji tutaj

Relacja z konferencji na łamach “Rocznika Teologicznego”

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. więcej informacji