Relacja z konferencji z okazji 50-lecia Konkordii Leuenberskiej
W roku 2023 odbyła się cała seria wydarzeń i konferencji poświęconych jubileuszu 50-lecia „Konkordii Leuenberskiej” – dokumentu ekumenicznego, który przezwyciężał podziały między europejskimi Kościołami wywodzącymi się z Reformacji, a który dał początek Wspólnocie Kościołów Ewangelickich w Europie. Jedna z takich konferencji odbyła się 9-10 listopada w rumuńskim Klużu, pod hasłem: „Od izolacji do współpracy. Znaczenie Konkordii dla regionu”. Współorganizatorami tej konferencji byli Wspólnota Kościołów Ewangelickich w Europie, Centrum dla Ewangelickiej Teologii Wschód w Sibiu (Rumunia) oraz Protestancki Instytut Teologiczny w Klużu (Rumunia). W konferencji wziął jeden z wykładowców Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie – dr hab. Jerzy Sojka, prof. ucz., jako jeden z referentów.
Obrady otwarto wspólnym nabożeństwem w Protestanckim Instytucie Teologicznym w czasie którego kazanie wygłosił biskup diecezji siedmiogrodzkiej Reformowanego Kościoła Rumunii Béla Kató. Dalsze obrady podzielono na trzy części. Pierwszą z nich był panel pod hasłem: „Gdzie stoimy jako Kościoły w ekumenizmie dzisiaj?”. Wzięli w niej udział przedstawiciele Kościołów Wspólnoty Kościołów Ewangelickich w Europie tradycji luterańskiej, reformowanej i metodystycznej z państw regionu: Rumunii, Gruzji i Chorwacji, a także przedstawiciel rumuńskich unitarian.
Drugą część poświęcono referatom. Prof. dr Thomas-Adreas Põder z Tallina, sekretarz ds. studiów Wspólnoty Kościołów Ewangelickich w Europie, przedstawił wystąpienie na temat „Znaczenie Konkordii Leuenberskiej dla Kościołów w Europie”. W odpowiedzi na ten referat dr hab. Jerzy Sojka, prof. ucz., przedstawił referat „Znaczenie Konkordii Leuenberskiej dla Kościołów – przykład polski”.
Część trzecia konferencji była skupiona na pracy w grupach i poświęcona znaczeniu samej Konkordii Leuenberskiej oraz perspektywom współpracy ekumenicznej. Dyskusje w grupach poprowadzili referenci z części drugiej, a także nadradca kościelna Barbara Rudolph (Ewangelicki Kościół w Nadrenii), członkini Rady Wspólnoty Kościołów Europejskich. W debatach licznie wzięli udział studenci Protestanckiego Instytutu Teologicznego w Klużu. Tą część zamknęła dyskusja plenarna poprowadzona przez ks. dr. Stefana Cosoroabę z centrali Wspólnoty Kościołów Ewangelickich w Europie. Całość konferencji zamknęła wspólna modlitwa poprowadzona przez nadradcę kościelną Barbarę Rudolph.