Zaproszenie Towarzystwa Historii Kościoła na Śląsku
UWAGA: poniższy zjazd został odwołany w roku 2021 ze względu na pandemię. Odbędzie się w w terminie 6-9 września 2022.
Towarzystwo Historii Kościoła na Śląsku (Verein für Schlesische Kirchengeschichte) zostało założone w 1882 r. we Wrocławiu i obecnie liczy 164 członków, jak dotąd głównie niemieckich, ale także rosnącą liczbę Polaków i Czechów. Obecnymi przezesami są dr Thomas Koppehl, superintendent powiatu Łużyce Górne Kościoła Ewangelickiego Berlina-Brandenburgii i Śląskich Górnych Łużyc z siedzibą w Niesky i (jako zastępca) Pani prof. Dorothea Wendebourg, prof. em. z zakresu Teologii Ewangelickiej (Historia Kościoła) na Uniwerstycie Humboldtów w Berlinie.
Zadaniem naszego towarzystwa jest przyczynić się do zachowania dziedzictwa w znacznej części zapomnianego Kościoła Ewangelickiego na Śląsku i nie dopuścić do tego, by ów bogaty wkład Śląska w historię kościoła w Niemczech, w Polsce i w Europie popadł w zapomnienie.
Towarzystwo, pomimo że – z powodu swojej historii – dotąd składa się w większości z niemieckich członków, to stoi w żywym kontakcie z polskimi i czeskimi partnerami na terenie dzisiejszego Śląska i zmierza do tego, aby pozyskać więcej członków z Polski. W dalszej perspektywie chce oddać część odpowiedzialności w ręce polskie i stać się wspólnym – w równej mierze niemieckim jak i polskim – projektem troszczenia się o wspólne dziedzictwo. Śląsk bowiem – nie tylko Cieszyński – zawsze był, a od XX w. jeszcze tym bardziej jest częścią historii polskiego Ewangelicyzmu. Stąd Polacy i Niemcy powinni stać razem mając jedno powołanie, zachować bogactwo kościelnego i kulturowego dziedzictwa tego kraju i wnieść go do procesu postępującego zrastania się Europy.
Rezultaty badań naszego Towarzystwa o historii kościoła śląskiego udostępniane są szerokiej publiczności w roczniku Towarzystwa, tzw. Jahrbuch für Schlesische Kirchengeschichte, które ukazuje się od samego początku działalności Towarzystwa, a więc od 1882 r. W ramach suplementów do tego rocznika (tzw. Beihefte) opublikowane są także edycje różnych źródeł, dysertacje oraz inne rozprawy, również dzieło zbiorowe, które są poświęcone poszczególnym tematom z zakresu historii kościoła na Śląsku. Ponadto, od kilku lat Towarzystwo pod tytułem Studien zur Schlesischen und Oberlausitzer Kirchengeschichte (Studia dot. historii Kościoła na Śląsku i Łużycach Górnych) wydaje również drugą serię książek.
Raz do roku Towarzystwo spotyka się na dorocznej konferencji poświęconej jednemu tematowi z zakresu historii kościoła na Śląsku. Tematem następnej – tegorocznej – konferencji będzie „500 lat Reformacji na Śląsku”. Konferencja odbędzie się od 7 do 10 września 2021 r. we Wrocławiu. Konferencja składa się ze zwiedzania ważnych miejsc dla historii Reformacji we Wrocławiu oraz z wykładów różnych prelegentów z Polski i Niemiec. Tegoroczni referenci wystąpią z następującymi wykładami:
- dr Andreas Stegmann (Berlin): Przestrzeń dookoła Odry jako region rdzenny Reformacji
- dr hab. Gabriela Wąs (Wrocław): Rozmowy i spory chrześcijańskie w nurcie Reformacji na terenie Śląska
- dr hab. Jan Harasimowicz (Wrocław): “Lud polski” a Reformacja na Śląsku
- mgr Aleksandra Matczyńska (Wrocław): Fundacje luterańskich budowli i wyposażeń kościelnych na Śląsku aż do końca Wojny Trzydziestoletniej na przykładzie trzech „pobożnych czynów” kobiet i wdów
- dr Thomas Kaufmann (Getynga): Wrocławski reformator Jan Hess i jego międzynarodowa sieć kontaktów
Ze względu na przewagę niemieckich uczestników planuje się, że wszystkie wykłady odbędą się w języku niemieckim. Przy rosnącym zainteresowaniu polskich uczestników w przyszłości możemy zadbać o to, by referenci wygłaszali wykłady w swoim języku ojczystym, a uczestnikom będzie – w razie potrzeby – wręczone tłumaczenie.Chęć uczestnictwa można zgłosić pod jednym z następujących adresów: superintendentur@kirchenkreis-sol.de albo kirchengeschichte@evangelisches-schlesien.de. Uczestnictwo w wykładach jest bezpłatne. Miejsca noclegowe należy poszukiwać we własnym zakresie lub poprosić o rezerwację przez Towarzystwo na tym samym miejscu, gdzie odbędą się wykłady – prawdopodobnie w Centrum Ewangelickim we Wrocławiu przy ul. Kazimierza Wielkiego 31–33 (http://centrumewangelickie.pl/). Do czerwca będą opublikowane szczegóły na stronie internetowej Towarzystwa: http://schleskg.de/. Organizacja konferencji oczywiście będzie zależna od sytuacji pandemicznej. Liczymy się jednak z tym, że do września już będą zniesione wszelkie ograniczenia, które mogłyby stać na przeszkodzie. Serdecznie zapraszamy i jeszcze raz podkreślamy: goście z Polski są bardzo mile widziani!