Borys Przedpełski (ur. 1968) – doktor habilitowany w zakresie teologii starokatolickiej (2014), profesor nadzwyczajny (2015) i kierownik Katedry Historii Kościoła Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie (2015).

Odbył studia teologiczne w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej (1988-1993) i uzupełniające na Chrześcijańskokatolickim Wydziale Teologii Uniwersytetu w Bernie (1994-1995). Tytuł magistra teologii otrzymał na podstawie pracy magisterskiej „Kapłaństwo kobiet w Kościele Mariawitów” (1993), stopień doktora nauk teologicznych w zakresie teologii starokatolickiej na podstawie rozprawy „Dialog starokatolicko-prawosławny w latach 1871-1987” (2000), a stopień doktora habilitowanego na podstawie dorobku naukowego i książki „Tendencje reformistyczne Kościoła Rzymskokatolickiego krajów języka niemieckiego w XVIII i XIX stuleciu” (2013).

Zajmuje się historią starokatolicyzmu i teologią starokatolicką.

Ważniejsze publikacje prof. ChAT dr. hab. Borysa Przedpełskiego znajdują się na stronie internetowej:

Borys Przedpełski ( 1968-), doctor habilitatus in the field of Old Catholic theology (2014), Associate Professor (2015) and Head of Department of Church History at the Christian Academy of Theology in Warsaw (2015).

He studied theology at the Christian Academy of Theology in Warsaw (1988-1993) and completed supplementary studies at the Christian-Catholic Theological Faculty of the University of Bern (1994-1995).  He received a Master’s dDegree in Theology on the basis of the Mmaster’s thesis “The Priesthood of Women in the Mariavite Church” (1993); a PhD in Old Catholic Theology on the basis of the dissertation “Old Catholic and Orthodox Dialogue in 1871-1987” (2000); and a postdoctoral degree based on his scholarly activity and the book “Reformist Tendencies of the Roman Catholic Church in German-Speaking Countries in the 18th and 19th Centuries” (2013).

His field of research is the history of Old Catholicism and Old Catholic theology.

Important publications by Dr hab Borys Przedpełski, Associate Professor ChAT can be found on the website: https://pbn.nauka.gov.pl/sedno-webapp/persons/947042/Borys_Przedpelski