MAKERSPACE
Wydział Nauk Społecznych – Katedra Dydaktyki i Pedagogiki Szkolnej wspólnie z partnerami zewnętrznymi Fundacją ALE Nauczanie i AKCES Edukacja otwiera nową przestrzeń innowacji metodycznych MAKERSPACE.
Tworzymy pracownię metodyczną kształcącą nauczycieli edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej, kreujemy nowe pomysły, szukamy impulsów do odkrywania pozytywnej strony uczenia i uczenia się. Zapraszamy wszystkich optymistycznie myślących, odważnych, czerpiących inspiracje z rozwiązań uznanych na świecie, poszukujących ciekawych i często zabawnych form i metod edukacji. Będziemy tu zamieszczać informacje o naszej pracy. ZAPRASZAMY!
Tworzenie jest procesem wieloetapowym. Najpierw powstaje prototyp, który później jest modyfikowany i ulepszany w celu uzyskania najlepszego rozwiązania. Dzięki swojej prostocie oraz intuicyjności, system budowania klocków LEGO® stanowi idealne narzędzie do konstruowania prototypów. Każdy pomysł można w prosty sposób przekształcać i testować, a wszystko, czego potrzebujesz to zaledwie garstka klocków.
-
Aby wykorzystać na etapie wychowania przedszkolnego oraz edukacji wczesnoszkolnej twórczy potencjał dziecka, możliwości ich wyobraźni, zaspokojenia naturalnej ciekawości warto skorzystać z sześciu klocków Lego Education. Tylko 6 klocków, a dziesiątki możliwości różnorodnej koncepcji wizualizacji kaczki. Zobaczmy co stworzyli studenci podczas zajęć z Edukacji społeczno-przyrodniczej. Każda kaczka była inna – niepowtarzalna :), tak jak każde dziecko w grupie.
-
W dniu 8.11.2019 r. w siedzibie naszej Uczelni odbyło się szkolenie na temat „LEGO® Education w przedszkolu”. Warsztat został przeprowadzony przez trenerkę, Panią Igę Malik. Uczestnicy w ramach metod pracy projektowej mieli możliwość budowania i projektowania z klocków LEGO Education (m.in.oglądanej na zdjęciach infrastruktury kolejowej wraz z pędzącą kolejką). Uczestnicy szkolenia przekonali się, że dzięki wykorzystaniu LEGO® Education jest możliwość (dzięki wykorzystaniu sposobu polisensorycznego nauczania) dotarcia do każdego ucznia, wspomagając jego indywidualny rozwój i pomagając mu osiągnąć sukces.
Pełnomocnik Dziekana ds. innowacji metodycznych w zakresie pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej – dr Elżbieta Bednarz
e.bednarz@chat.edu.pl
Pracownia MAKERSPACE znajduje się na III piętrze budynku Akademii.
W dniu 3.12.2019 r. Wydział Nauk Społecznych Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej oraz Fundacja Ale Nauczanie – partner merytoryczny programu dla przedszkoli „Ambasador Przyjaznej Edukacji” oraz AKCES Edukacja – zorganizowali wspólnie w gmachu Uczelni konferencję metodyczno-szkoleniową pt. „MAKERSPACE – ciągłość tworzenia i uczenia się z LEGO® Education”. Konferencja była połączona z otwarciem w Wydziale Nauk Społecznych pracowni innowacji metodycznych w zakresie edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej – Makerspace.
Konferencję otworzyła dziekan Wydziału Nauk Społecznych Pani dr hab. Renata Nowakowska-Siuta, prof. ChAT.
W pierwszej części konferencji niezwykle interesujący wykład na temat „Co wiadomo o rozwijaniu zadatków uzdolnień do nauk ścisłych i przyrodniczych u dzieci przedszkolnych: mity, wyniki badań, rekomendacje pedagogiczne” wygłosiła Pani Prof. dr hab. Edyta Gruszczyk-Kolczyńska z Akedmii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.
Przesłanie wykładu korespondowało z koncepcją Makerspace, przestrzeni kreatywności, w której dzieci mogą projektować własne rozwiązania, urzeczywistniać nowe idee, a nauczyciele posługują się aktywizującymi metodami pracy, zyskując świeże spojrzenie na edukację.
Po krótkim przedstawieniu działania Systemu LEGO® Education przez Panią Igę Malik, trenerkę Akademii LEGO® Education oraz przybliżeniu zasad działania MAKERSPACE i idei Ambasadora Przyjaznej Edukacji przez Pana Michała Śliwińskiego uczestnicy konferencji udali się do sal warsztatowych, w których zadania skupione były wokół tematów:
Steam – napędzane przez zabawę;
Myślenie projektowe z WeDo 2.0;
Wkręć się w maszyny proste;
Kolej na kodowanie.
Uczenie się poprzez zabawę, z wykorzystaniem klocków LEGO® Education, to ciekawa i inspirująca edukacja dla przedszkolaków i uczniów klas I-III ale także dla uczniów starszych. Jak widać na zdjęciach równie dobrze bawili się nauczyciele – uczestnicy warsztatów.
Galeria zdjęć z wydarzenia dostępna pod linkiem: https://chat.edu.pl/aktualnosci/makerspace-ciaglosc-tworzenia-i-uczenia-sie-z-lego-education/
Pełnomocnik Dziekana ds. innowacji metodycznych w zakresie pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej – dr Elżbieta Bednarz