Zasady udostępniania księgozbioru w Bibliotece Głównej ChAT w trakcie epidemii COVID-19 w Polsce

I. Zapisy i aktualizacja konta bibliotecznego

1. Ze zbiorów Biblioteki Głównej Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie (BG ChAT) korzysta się na podstawie aktualnej karty bibliotecznej (w postaci legitymacji studenckiej)
  2. Zapisu i aktualizacji konta można dokonywać zdalnie oraz w wypożyczalni.
  3. W celu aktywacji konta bibliotecznego użytkownika zarejestrowanego w USOS należy skontaktować się z wypożyczalnią za pośrednictwem poczty elektronicznej (e-mail: wypozyczalnia@chat.edu.pl) lub telefonicznie (tel. 506 002 366)
  4. Studenci niezarejestrowani w USOS mogą aktywować konto biblioteczne w wypożyczalni okazując ważną legitymację studenta.
  5. Każde konto biblioteczne ważne jest przez rok akademicki, a jego aktywność wygasa 31 września.

II. Udostępnianie w czytelni

1. Do czasu odwołania stanu epidemii COVID-19 w Polsce czasopisma i katalog kartkowy nie będą udostępniane.
  2. Książki z księgozbioru podręcznego będą udostępniane wyłącznie w czytelni.
  3. Książki z księgozbioru podręcznego oraz książki z magazynu zamówione przez czytelnika będą dostarczane przez dyżurującego bibliotekarza do stolika, przy którym przebywa czytelnik.
  4. Po zakończeniu pracy książki należy zostawić na stoliku. Zostaną one poddane pięciodniowej kwarantannie.
  5. Odizolowane egzemplarze należy oznaczyć datą zwrotu i wyłączyć z wypożyczania do czasu zakończenia kwarantanny. Po zakończeniu kwarantanny książki ponownie mogą być udostępniane.
  6. Użytkownicy oraz bibliotekarze, przebywający w czytelni muszą nosić maseczki/przyłbice i jednorazowe rękawiczki.
  7. Po wyjściu czytelnika każdorazowo będzie dokonywana dezynfekcja stanowiska pracy.

III. Wypożyczenia na zewnątrz

1. Do wypożyczania na zewnątrz Biblioteka ChAT udostępnia zbiory w trybie zwykłym.
  2. Jednorazowo czytelnik może wypożyczyć 5 książek.
  3. Książki opracowane w systemie bibliotecznym udostępnione do wypożyczania na zewnątrz zamawia się poprzez katalog online.
  4. Książki nieopracowane w systemie bibliotecznym udostępnione do wypożyczania na zewnątrz zamawia się wysyłając e-mail na adres: wypozyczalnia@chat.edu.pl. Przeszukania katalogu kartkowego dokonuje bibliotekarz, który następnie wysyła informację o terminie odbioru zamówienia.
  5. Czytelnicy po otrzymaniu informacji o przygotowaniu zamówionych pozycji książkowych mogą dokonać odbioru książek w godzinach: 9.00-12.00; 13.00-15.30.
  6. Czytelnik, po wykorzystaniu trzech prolongat może przedłużyć termin zwrotu książek wysyłając e-mail (wypozyczalnia@chat.edu.pl) lub dzwoniąc do czytelni (tel. 506 002 366). Warunkiem kolejnej prolongaty jest brak rezerwacji książki przez innego użytkownika biblioteki.
  7. Użytkownicy oraz bibliotekarze, przebywający w wypożyczalni muszą nosić maseczki/przyłbice i jednorazowe rękawiczki.
  8. Przy stanowisku wypożyczania może przebywać jedna osoba.
  9. Po przyjęciu książek od użytkownika należy każdorazowo zdezynfekować blat, na którym leżały książki.
  10. Przyjęte książki należy odłożyć na okres 5 dni do specjalnie przeznaczonego pojemnika, który następnie zostanie umieszczony w dedykowanym do tego celu pomieszczeniu.
  11. Odizolowane egzemplarze należy oznaczyć datą zwrotu i wyłączyć z wypożyczania do czasu zakończenia kwarantanny. Po zakończeniu kwarantanny książki ponownie mogą być udostępniane.

IV. W celu zachowania zasad bezpiecznej odległości między użytkownikami w czytelni/wypożyczalni wprowadza się limit jednocześnie przebywających w nich osób (pomieszczenie nr 300 CZYTELNIA/WYPOŻYCZALNIA – 9 osób)