Warsztat jest organizowany przeciwko stygmatyzacji osób z zaburzeniami psychicznymi, który jest inicjatywą European Federation of Psychology Students’ Associations, który jest częścią Social Impact Initiative EFPSA.
Warsztaty w Warszawie są współorganizowane przez Studenckie Koło Naukowe Psychoterapii “Dialog” przy Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, a prowadzący są wolontariuszami akcji.

Podczas warsztatu uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się o kilku faktach i mitach na temat zaburzeń psychicznych, poznać różnorodne problemy, z jakimi zmagają się osoby z zaburzeniami psychicznymi w codziennym życiu, a także podyskutować, jak można pomóc osobom z zaburzeniami psychicznymi. Wyobraź sobie, że ktoś dyskryminuje Cię ze względu na Twoją chorobę… i wyobraź sobie, co by było, gdybyś nie szukał pomocy*

Zwalcz piętno zaburzeń psychicznych – poznaj fakty na ich temat!

Piętnowanie jest jedną z najczęstszych przyczyn, dla których osoby z problemami psychicznymi nie poszukują pomocy. Zaburzenie psychiczne, podobnie jak somatyczne, może mieć bardzo poważne konsekwencje dla dobrostanu, relacji i funkcjonowania zawodowego osoby dotkniętej tym problemem.

Czym jest piętno zaburzeń psychicznych?*

Piętno to kojarzenie negatywnych cech z zaburzeniem psychicznym, którym dotknięta jest dana osoba. Przykładowo, osoba z zaburzeniem psychicznym może być źle postrzegana (lub postrzegać tak sama siebie) jako słaba lub „spisana na straty”, co prowadzi do uczucia wstydu i/lub zakłopotania. W wielu wypadkach powstrzymuje to takie osoby od poszukiwania pomocy i wsparcia.

Jak zwalczyć piętno zaburzeń psychicznych?*

Jest kilka sposobów, które są efektywne w zmianie postaw. Przede wszystkim – edukacja na temat faktów dotyczących zaburzeń psychicznych, w tym – faktów na temat skuteczności terapii. Próba zrozumienia uczuć osób z zaburzeniami psychicznymi, które są wokół nas, a także pozytywne zachowania wobec nich również pomagają w zwalczeniu piętna.

Czym jest inicjatywa Social Impact EFPSA?

Chcemy łączyć studentów, naukowców, profesjonalistów oraz społeczeństwo, szerząc rzetelną psychologiczną wiedzę. EFPSA (European Federation of Psychology Students’ Associations) ma na celu edukację społeczeństwa na ważny temat, jakim jest piętno zaburzeń psychicznych, prezentując wyniki rzetelnych badań naukowych. Social Impact Initiative to projekt EFPSA, który ma na celu zmianę postaw społecznych Europejczyków wobec osób z zaburzeniami psychicznymi. Częścią tej akcji są interaktywne warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych Mind the Mind, które odbywają się w całej Europie i są prowadzone przez studentów-wolontariuszy.

Serdecznie zapraszamy!
Szczegółowych informacji udziela i zapisy przyjmuje mgr Elżbieta Aleksiejuk