W dniach od 30 marca do 14 kwietnia 2018 roku profesor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Katedrze Wiedzy Starotestamentowej i Języka Hebrajskiego, dr hab. Andrzej Kluczyński, wziął udział w wykopaliskach archeologicznych w Jerozolimie. Wykopaliska kierowane były przez prof. Yuvala Gadota z Wydziału Archeologicznego Uniwersytetu w Tel Awiwie, któremu pomagała mgr Helena Roth. Z profesorem Yuvalem Gadotem współpracował przy projekcie prof. Manfred Oeming z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu w Heidelbergu. W wykopaliskach wzięli udział studenci i doktoranci wspomnianego wydziału Uniwersytetu w Heidelbergu oraz Wydziału Teologii Ewangelickiej Uniwersytetu w Bonn. Przygotowaniem wyjazdu zajmował się m.in. prof. Axel Graupner z Uniwersytetu w Bonn, który z powodów zdrowotnych zmuszony był krótko przed wykopaliskami zrezygnować z uczestnictwa w nich. Za udział Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w projekcie odpowiadał prof. ChAT dr hab. Jakub Slawik, nie mógł on jednak z powodów zdrowotnych wziąć udziału w samej ekspedycji.
Projekt miał charakter szkoleniowy. Jego celem było między innymi zapoznanie studentów teologii i pracowników Wydziałów Teologicznych z metodami pracy archeologicznej. Wykopaliska prowadzone były w tzw. Givati Parking Lot, czyli w północno-zachodniej części miasta Dawida, stanowiącego najstarszą część Jerozolimy. Najprawdopodobniej w tym miejscu znajdowała się Akra – późno hellenistyczna twierdza, o której pisał Józef Flawiusz w „Starożytnościach” i wspominała 1 Księga Machabejska. Badany teren zawiera pozostałości i zabytki z wielu epok. W miejscu, w którym prowadzono wykopaliska, odsłonięto do tej pory warstwy z różnych epok aż po okres żelaza IIA, który obejmuje okres monarchii judzkiej od jej początków do czasu asyryjskiego. Wykopaliska doprowadziły do odsłonięcia nowych, głębszych konstrukcji: murów, pieców do wypieku chleba lub wypalania ceramiki. Oprócz tego znajdowane były przedmioty takie jak: koralik z naszyjnika, skarabeusz z okresu średniego brązu, groty strzał z okresu hellenistycznego, odcisk pieczęci z greckim napisem. Ceramika pochodziła głównie z czasów hellenistycznych, ale znajdowane były także skorupy pochodzące z okresu późnego brązu. Znalezione przedmioty i odsłonięte obiekty zostaną poddane badaniom w laboratoriach Wydziału Archeologicznego Uniwersytetu w Tel Awiwie, co z pewnością zajmie wiele miesięcy, a może kilka lat. Na ogłoszenie rezultatów badań trzeba będzie więc jeszcze poczekać, nie jest jednak wykluczone, że wnioski dla archeologii Jerozolimy będą bardzo ważne.
Oprócz wykopalisk program wyprawy obejmował wykłady, wizyty w instytucjach naukowych takich jak: Ecole Biblique, Allbright Institute, Uniwersytet w Tel Awiwie, a także wycieczki do ważnych pod względem historycznym miejsc (Herodion, Jerycho, Beer Szewa i inne). Program stworzył wyjątkową możliwość nie tylko zapoznania się z najnowszymi metodami i osiągnięciami archeologii dawnego Izraela, ale i przyczynienia się do jej rozwoju.