Wykopaliska w Jerozolimie (marzec-kwiecień 2016)

W okresie od 28 marca do 8 kwietnia 2016 r. wraz ze studentem Wydziału Teologicznego Krzysztofem Bielakiem braliśmy udział w wykopaliskach w Jerozolimie, w Mieście Dawida w ramach projektu Uniwersytetu w Tel-Awiwie, którego kierownikiem był prof. Yuval Gadot. W projekcie uczestniczyli profesorowie i studenci dwóch uniwersytetów w Niemczech: z Heidelbergu z prof. Manfredem Oemingiem i z Bonn z prof. Axelem Graupnerem.

Celem prac było zebranie materiału potrzebnego do przeprowadzenia badań za pomocą C14, a obejmowało dwie sekcje w areale E (na zboczu Miasta Dawida od strony wschodniej, tj. od strony Silwanu, na południe od źródła Gigon), gdzie były już w latach 1978-1985 prowadzone prace wykopaliskowe przez Yigala Shiloh. Wykopaliska te odsłoniły między innymi fragmenty fortyfikacji, murów miejskich datowanych na epokę średniego brązu II (ok. 1800 r. p.n.e.; oznaczane jako W285). Dwie sekcje oznaczane jako P-Q/5 i T/5, w których pracowano w ramach obecnego projektu badawczego, zostały pozostawione w czasie prac z lat 70-tych i 80-tych ubiegłego wieku.

Miejsce wykopalisk przed rozpoczęciem prac

Sekcja P-Q/5 przed rozpoczęciem wykopalisk (wał w poprzek kamiennych murów i ścian, fortyfikacje miejskie na zdjęciu na brzegu zdjęcia po lewej stronie), przy której pracowałem

Na potrzeby badań C14 próbowaliśmy pobrać wystarczająco duże fragmenty materiału pochodzenia organicznego (nasiona, kości, popiół), przy czym istotną rolę odgrywało pozyskanie ich in situ. Badania C14 ze względu na zmienne poziomy dwutlenku węgla w atmosferze wymagają tzw. kalibracji danych, tj. powiązania wyników ilości aktywnego węgla C14 w próbkach z historycznymi poziomami dwutlenku węgla w atmosferze absorbowanego przez organizmy żywe. Ponieważ wyniki analiz za pomocą C14 mogą czasami odpowiadać pochodzeniu badanych próbek z różnych okresów (co dotyczy przede wszystkim epoki żelaza), ważną rolę odgrywa koordynacja tych wyników z klasycznymi danymi archeologicznymi, biorącymi pod uwagę warstwowy układ w stanowisku archeologicznym i względne datowanie warstw. Znaleziska i próbki były więc dokumentowane. Gromadzono materiał ceramiczny i inne świadectwa ludzkiej aktywności (np. krzemień, obrobione kamienie, monety), w poszukiwaniu drobniejszych pozostałości przesiewano i płukano zebrany materiał. Obecnie czekamy na wyniki badań laboratoryjnych.

Jakub Slawik

Zdjęcia:

Prof. Yuval Gadot nadzoruje prace

,@B

Odnaleziona okrągła instalacja

28a

Przerwa – na pierwszym planie sekcja T/5, w głębi P-Q/5”

28l

Prace w sekcji P-Q/5

45 podłoga i murek

Odsłonięta kamienna podłoga na murze W285

1@B

Prace w pozostałych sekcjach

52a

Odsłonięta podłoga w sekcji T/5, dotychczas datowana na epokę żelaza II (tj. okres królewski przed upadkiem Jerozolimy w 586/5 r. p.n.e.)

«@B

Cień konieczny do zrobienia zdjęć

Niepotrzebny materiał…

74 for sifting