W dniach 27-29 kwietnia 2022 roku odbyła się konferencja w Nikozji na Cyprze, w której wzięli udział członkowie Akcji “Women on the Move” (CA 19112) programu European Cooperation in Science and Technology (COST). Uczestniczyło w niej 33 naukowców z 20 krajów europejskich. Wydział Nauk Społecznych ChAT reprezentowała dr hab. Edyta Januszewska, prof. ChAT. Tematem przewodnim spotkania była sytuacja kobiet migrantek na świecie w perspektywie socjologicznej, pedagogicznej, historycznej i prawnej. Wystąpienie powitalne wygłosiła pani Helena Dalli, komisarz do spraw równości Unii Europejskiej oraz prof. Tasos Christofides, rektor Uniwersytetu Cypryjskiego w Nikozji. Kolejnymi gośćmi byli przedstawiciele Izby Reprezentantów Cypru, burmistrz Nikozji, przedstawiciel Departamentu Stanu Cywilnego i Migracji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz osoba z Cypryjskiej Rady ds. Uchodźców. Referenci przybliżyli uczestnikom sytuację prawną, ekonomiczną i socjalną migrantów/uchodźców na Cyprze. W kolejnych dwóch dniach konferencji miało miejsce pięć paneli dyskusyjnych: „Kobiety migrantki i kultura materialna”, „Migracja jako doświadczenie emancypacyjne”, „Metody zbierania danych w badaniach migracji”, „Kobiety, migracja i edukacja” oraz „Wiele twarzy migracji: uchodźcy, wyzysk i tragedia kobiet migrantek”. W ramach tych paneli odbyło się wiele wystąpień przedstawicieli nauki, a na zakończenie każdego z nich miała miejsce dyskusja i wymiana poglądów dotyczących omawianych tematów. Bardzo poruszającym i inspirującym doświadczeniem było wystąpienie trzech przedstawicielek cypryjskich Greczynek, które jako dzieci w 1974 roku zostały przesiedlone przez Turków ze swoich miejscowości w północnym Cyprze, do jego południowej części. Konferencja zaowocowała nawiązaniem znajomości i planami na wspólne projekty naukowe dotyczące migracji i uchodźstwa na świecie.