Wieczory z pasją VIII

W dniu 12.04.2016 r. odbyło się dziesiąte już spotkanie z cyklu „Wieczory z pasją”. Spotkanie to uświetnił znany reżyser, scenarzysta i fotograf, a jednocześnie absolwent i dziekan łódzkiej szkoły filmowej prof. Janusz Połom. Do jego zorganizowania w ogromnym stopniu przyczyniło się Koło Wielokulturowości, a szczególnie jeden z członków Koła – Pan Jacek Suwała.
Spotkanie z reżyserem otworzył ks. Rektor prof. Bogusław Milerski, który uroczyście przywitał Gościa i wygłosił krótkie słowo wstępne. Główną część „Wieczoru” wypełnił pokaz filmu autorstwa Prof. Janusza Połoma, pt. „Mala yerba – złe zioło”, zrealizowany w koprodukcji polsko-meksykańskiej. Przed rozpoczęciem projekcji filmu uczestnicy spotkania mogli obejrzeć intrygującą wystawę fotografii wykonanych przez reżysera (przygotowaną przy współudziale studentów i dr. Stefana Kwiatkowskiego). Metrowej wielkości postery, rozpostarte na krzesłach i tablicach, wyglądały niczym zaproszeni goście. Przedstawione obrazy – inspirowane mitologią Majów i Azteków – wprowadzały widza w świat symboli synkretycznej religijności latynoskiej.
Zaprezentowany film opowiadał przede wszystkim o bardzo trudnej miłości dwojga ludzi pochodzących z dwóch różnych kręgów kulturowych, Polski i Meksyku. Niezależnie od wątku „skażonej alkoholem i samotnością miłości” widzowie mieli okazję poznać typowy dla Latynosów sposób spędzania czasu w kawiarniach i lokalach; być świadkiem typowych rozmów, jakie prowadzą tubylcy z przybyszami z Europy, tzw. gringo.
Film reprezentował kino awangardowe. Miał swoje unikalne tempo, które wymagało od widza powolnego wczuwania się w „niby-zwyczajny” dramat bohaterów. Istotny wkład w jego realizację wnieśli studenci i aktorzy meksykańscy.
W spotkaniu wzięła udział duża grupa nauczycieli akademickich naszej uczelni, Dziekan Wydziału Teologicznego Pan prof. Jakub Slawik, Panie : dr Katarzyna Dmitruk-Sierocińska, mgr Aneta-Khadka, mgr Anna Móżdżak, dr Stefan Kwiatkowski, oraz liczna grupa studentów pedagogiki i teologii, a także kilka osób spoza uczelni, zainteresowanych osobą naszego Gościa. Obsługę fotograficzną podczas wieczoru zapewnił nam Pan Marek Szalajski – student I roku pedagogiki resocjalizacyjnej.