Wieczory z pasją V

Dnia 16.06.2015 r. odbyło się kolejne (piąte już) spotkanie z cyklu „Wieczory z pasją”, zorganizowane przez Czytelnię BG ChAT.
Gościem spotkania był Pan Adam Stępiński – podróżnik, poeta, emerytowany nauczyciel języka polskiego, autor licznych reportaży podróżniczych (publikowanych w serii globtroterskiej „Przez Świat”). Pan Adam Stępiński od ponad dwudziestu lat odwiedza, zazwyczaj samotnie, najdalsze zakątki świata. Jego podróże charakteryzują się bardzo niskim budżetem, dostosowanym obecnie do „kieszeni” emeryta, a wcześniej nauczyciela.
Temat spotkania, „W 80 dni dookoła świata”, nawiązywał wprost do ostatniej wyprawy naszego gościa, która wiodła właśnie dookoła globu, przez miejsca zarówno znane (np. Los Angeles w USA), jak i bardzo egzotyczne (np. Fiji czy Kiribati).
Prelegent opowiadał o swojej podróży w sposób niezwykle barwny, skupiając się na jej najciekawszych fragmentach. Za jego sprawą mogliśmy poznać fascynującą historię powstania kiribackiej wioski o nazwie Poland, obejrzeć zapierające dech w piersiach krajobrazy Nowej Zelandii i niemal poczuć zapach siarki wydobywającej się z wulkanów na Fiji. Prelegent nawiązał doskonały kontakt ze słuchaczami.
Po zakończeniu nagrodzonej sowitymi oklaskami relacji wywiązała się ciekawa dyskusja, dotycząca m.in. statusu ludności maoryskiej w Nowej Zelandii.
W spotkaniu wzięli udział nie tylko aktualni studenci, ale także liczna grupa absolwentów ChAT. Przybyły także słuchaczki Ekumenicznego Uniwersytetu III wieku, współpracującego z ChAT, oraz kilka osób z zewnątrz, zainteresowanych zarówno tematem, jak i osobą Prelegenta. Spośród grona nauczycieli akademickich zaszczycił nas swoją obecnością – znany uczelniany podróżnik – prof. Jerzy Ostapczuk wraz z dwójką swoich dzieci.
Po zakończeniu oficjalnej części spotkania niektórzy z uczestników podeszli do prelegenta, by w luźnej rozmowie uzyskać więcej szczegółowych informacji o jego podróży.
Cieszymy się z niesłabnącej popularności naszych „Wieczorów” i zapraszamy na następne spotkania już po wakacjach. Ruszamy w październiku z tematem „Masoneria”, który przedstawi pracownik Etnomuzeum dr Paweł Matwiejczuk współpracujący z naszą uczelnią.