„Wieczór z Pasją” spotkanie z imamem Januszem Aleksandrowiczem

24 maja 2017 r. w ramach cyklu „Wieczór z Pasją” odbyło się w ChAT spotkanie z imamem Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Kruszynianach Januszem Aleksandrowiczem.
Prelekcja poświęcona była m.in. historii Tatarów w Polsce, a także problemom lokalnej społeczności tatarskiej, z którą jest związany imam. Tatarzy przybyli na tereny Rzeczpospolitej w dwóch falach migracyjnych. Jako pierwszy sprowadził ich książę Witold, pozwalając im osiedlić się na terenie Litwy. Stąd też przez wieki nazywano ich Lipkami, od tatarskiej nazwy Litwy.
Słuchaczy bardzo interesowały związki współczesnych Tatarów w Polsce z ich rodakami na Krymie oraz innymi współwyznawcami. Prelegent wyjaśnił, że tak jak i przed wiekami, również dzisiaj przybywa do Polski wielu tatarskich uchodźców, zwłaszcza z terenów Krymu zajętego przez Rosję. Dzięki wsparciu niewielkiej, ale prężnej społeczności Tatarów polskich, imigranci mogą znaleźć w naszym kraju dom, pracę i zacząć nowe spokojne życie. Tak jak ich przodkowie, kilka wieków temu, chcą swoją solidną pracą budować państwo, które udzieliło im schronienia. Pragną przyczynić się do współtworzenia jego kultury.
Imam Janusz Aleksandrowicz przedstawił główne zasady, którymi powinni kierować się wyznawcy Mahometa. Wielokrotnie podkreślał, że islam jest religią pokoju, zaś dżihad polega bardziej na zmaganiu się z własnymi słabościami, niż walce z wyznawcami innych religii. W szczególności rozumienie pojęcia „dżihad” odróżnia Tatarów od zwolenników ugrupowań fundamentalistycznych.
Na zakończenie spotkania, już po wystąpieniu głównego prelegenta, była okazja, aby posłuchać tradycyjnej, lecz współcześnie aranżowanej, muzyki tatarskiej. Tę część otworzyła prezentacja teledysku z prapremierowej płyty Pani Karoliny Cichej i Barta Pałygi pt. „Płyta tatarska”. Niestety, artystka ze względów zdrowotnych nie dotarła osobiście na ChAT. Zastąpiła ją jednak menedżerka grupy, Pani Katarzyna Pilarska, która opowiedziała o procesie powstania płyty.
W spotkaniu wzięło udział ponad 20 osób. Tym razem, dzięki determinacji Pana prof. Marka Piotrowskiego, naszą Uczelnię odwiedziła duża grupa osób niezwiązana ze środowiskiem ChAT, a zainteresowana tematyką spotkania. Wyjątkowym gościem była Pani Hanna Trzeciakowska, absolwentka Szkoły im. Cecylii Plater-Zyberkówny, w której jeszcze przed II wojną światową uczyły się córki polskich Tatarów. Wśród uczestników prelekcji byli również: prof. dr hab. Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz (socjolog) oraz Pani Katarzyna Putkiewicz.
***
Szczególne podziękowania należą się Pani dr Mirosławie Weremiejewicz oraz studentowi teologii ewangelickiej Panu Filipowi Lipińskiemu za ciekawy reportaż zdjęciowy ze spotkania z imamem Januszem Aleksandrowiczem. Miejmy nadzieję, że kolejne „Wieczory z Pasją” będą także stanowiły platformę wymiany myśli i przyczynią się do lepszego poznania bogactwa naszej wspólnej kultury.