Nazywam się Jonasz Oświeciński, jestem studentem IV roku Wydziału Teologii Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie na kierunku: teologia, specjalność: teologii ewangelicka. W roku akademickim 2015-2016 w ramach  w wymiany studenckiej Erasmus+ miałem okazję studiować w The David Yellin Academic College of Education w Jerozolimie. Studiowałem na Wydziale Biblii oraz Wydziale Historii i filozofii Izraela. Podczas studiów miałem okazję zapoznać się z nowymi metodami nauczania historii oraz rozwijać moje zainteresowanie tematyką Starego Testamentu i judaizmu. Społeczność studencka przyjęła mnie bardzo ciepło i zawsze mogłem liczyć na pomoc studentów. Ludzie w Izraelu okazali się być bardzo otwarci i pomocni. Dzięki pomocy moich przyjaciół po niedługim czasie mogłem nauczyłem się lokalnych zwyczajów co pomogło mi utożsamić się z lokalną społecznością. Studia w The David Yellin Academic College były dla mnie bardzo interesujące, odbywały się w języku hebrajskim, co pomogło mi rozwinąć moją dotychczasową znajomość języka. Miałem okazję zapoznać się z różnorodnymi metodami nauczania, czytania i interpretacji tekstów judaizmu. Oprócz mojej aktywności studenckiej pobyt w Izraelu umożliwił mi zwiedzanie kraju i zapoznawanie się z jego mozaiką kulturową. Podczas mojego pobytu w Izraelu mogłem poznać wielu wspaniałych ludzi, wywodzących się z różnych kultur. Dzięki owym spotkaniom mogłem spojrzeć szerzej na sprawy kultury i religii Na jednym z wykładów w ramach prezentacji na temat dialogu chrześcijańsko-żydowskiego w Polsce, miałem okazję przedstawić działalność i specyfikę Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. Nie ukrywam, że z dumą mogłem mówić o współpracy naszej Akademii w ramach owego dialogu. Zwracałem również uwagę na ekumeniczność Uczelni oraz jej wyjątkowość na tle europejskim. Mówiąc o atmosferze moich studiów muszę podkreślić, że jako student The David Yellin Academic College mogłem korzystać z bogatych zbiorów bibliotecznych. Zawsze mogłem liczyć na pomoc pracowników  biblioteki. Z wielkim zainteresowaniem uczestniczyłem w wykładach prowadzonych przez oba wydziały. Wykładowcy byli otwarci na dyskusję oraz zachęcali do wyrażania swojej opinii na temat omawianych zagadnień. To właśnie dzięki prowadzonym wykładom, określiłem temat mojej przyszłej pracy magisterskiej.

W ramach mojej aktywności studenckiej w uczestniczyłem w programie Dialogu izraelsko–palestyńskiego zainicjowanego przez wykładowców The David Yellin Academic College. W ramach prowadzonego dialogu jako studenci wyjechaliśmy do Holandii aby tam dyskutować na temat problemów związanych z bliskowschodnim konfliktem. Podczas tego programu poznałem wielu wspaniałych ludzi, zarówno po stronie żydowskiej, jak i arabskiej. Wspólne dyskusje wzbogaciły mnie o szerszy postrzeganie tego problemu. Czas spędzony na seminarium poświęconemu tej sprawie dał mi impuls do refleksji na temat konfliktów i ich rozwiązań. Dzięki uczestnictwu w Dialogu poznałem Izrael znacznie lepiej niż mógłbym się tego spodziewać. Spotkanie z owymi ludźmi i ich przeżyciami nieraz pozostawiło mi dużo do myślenia.

Wiele osób przyjeżdżających do Izraela w celach turystycznych zachwyca się pięknem krajobrazów znajdujących się w tym kraju. Miałem okazję zwiedzać różne parki krajobrazowe oraz miejsca związane z historią. Muszę jednak podkreślić, że dla mnie osobiście najpiękniejszym elementem izraelskiego krajobrazu są ludzie. To dzięki wspaniałym osobom, które mogłem spotkać, nauczyłem się najwięcej. To dzięki pomocy z ich strony poradziłem sobie w The David Yellin Academic College. To owi ludzie sprawili, że studiowanie i przebywanie w tym kraju było przyjemnością.

Podczas pobytu w Izraelu miałem okazję zastanawiać się również nad swoją tożsamością. Dzięki spotkaniu z nowym i nieznanym odkrywałem również kim sam jestem. Tego typu przeżycie daje impuls do zgłębiania i poznawania tego co nowe, ale również na docenienie tego kim jestem.

Podsumowując, studia w The David Yellin Academic College były dla mnie wspaniałą życiową  przygodą. Dzięki pobycie w Izraelu poszerzyłem swoje horyzonty nie tylko o znajomość języka, ale również o myślenie na temat kultury, religii oraz wiele innych kwestii.

Korzystając z okazji, chciałbym również podziękować wykładowcom po stronie polskiej jak i izraelskiej, dzięki którym mogłem uczestniczyć w studenckiej wymianie. Dzięki Wam spełniło się moje życiowe marzenie. Dziękuję Wam za wszelką pomoc i zaangażowanie. Dziękuję, że zaufaliście mi i uwierzyliście we mnie. Mój sukces jest również Waszym sukcesem.

Dziękuję,

Jonasz Oświeciński, IV rok teologii ewangelickiej ChAT.