We wtorek 12 maja bieżącego roku odbyło się na naszej uczelni sympozjum pod tytułem Grzech pierworodny. Hmm… i co mi z tego? zorganizowane przez studentów teologii wszystkich sekcji wyznaniowych.
W tematykę konferencji wprowadził studentów mgr Jerzy Betlejko, który w swoim krótkim wykładzie omówił starotestamentową historię grzechu Adama i Ewy.
Sympozjum podzielone było na dwie części. Pierwszą z nich stanowiła prezentacja koncepcji teologicznych, charakterystycznych dla poszczególnych wyznań, dotyczących kwestii antropologicznych i hamartiologicznych. Pierwszym prelegentem był student V roku teologii starokatolickiej Mateusz Szymkiewicz, diakon Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP, który przybliżył zebranym na sali słuchaczom koncepcję grzeszności człowieka obecną w teologii mariawickiej. Zwrócił on w szczególności uwagę na kwestię wolnej woli człowieka, czy próby, na jaką Bóg wystawił biblijnego Adama i Ewę w Edenie.
Kolejnym mówcą był student II roku teologii ewangelickiej Sebastian Madejski z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. W swojej prezentacji podkreślił zarówno jak wielki wpływ na koncepcję grzeszności w obrębie luteranizmu miała myśl Augustyna z Hippony, a także scharakteryzował rozwój myślenia o grzechu pierworodnym, grzeszności człowieka i wolnej woli od czasów Marcina Lutra aż po współczesne prądy teologiczne.
Ostatnim ze studentów, którego mieliśmy zaszczyt usłyszeć był Igor Kutovyi z II roku teologii prawosławnej. Przedstawił on spojrzenie teologii wschodniej na kwestie dotyczące człowieka, jego roli w procesie zbawienia oraz charakterystykę pojęcia grzechu i następstw upadku pierwszych rodziców obecną w prawosławiu.
Po krótkiej przerwie na kawę rozpoczęła się druga część sympozjum, podczas której dr Jerzy Sojka podsumował wykłady studentów. Następnie wszyscy trzej prelegenci udzielali odpowiedzi na pytania nurtujące zebranych w audytorium gości.
Wtorkowe sympozjum było pierwszym tego typu przedsięwzięciem zorganizowanym samodzielnie przez studentów.

Tekst: Filip Lipiński (student II roku)
Rysunek: Elżbieta Klejbuk13