W dniu 28 listopada 2019 roku odbyło się 26. Spotkanie z cyklu „Wieczory z Pasją”, poświęcone tureckim problemom z etnicznością obywateli. Gościem czwartkowego spotkania była dr Marzena Godzińska, antropolog kulturowy, turkolog na co dzień zatrudniona w Zakładzie Turkologii i Ludów Azji Środkowej Wydziału Orientalistyki Uniwersytetu Warszawskiego, która z prawdziwą pasją i zaangażowaniem opowiadała o trudnej sytuacji mniejszości etnicznych we współczesnej Turcji.

Prelegentka w bardzo dynamiczny sposób ukazała historię tworzenia się świadomości narodowej i obywatelskiej mieszkańców Turcji w kontekście przemian od czasów Osmańskich po czasy współczesne.

Dr Godzińska rozpoczęła wykład od stwierdzenia, że zróżnicowanie religijne, kulturowe i etniczne dzisiejszej Turcji ma swoje korzenie m.in. w polityce podbojów Imperium Osmańskiego.

Wskazała, iż współczesną Turcję zamieszkują rdzenne grupy ludności, które nigdy po turecku nie mówiły. W wielu wypadkach grupy te, bądź ich pojedynczy przedstawiciele, znaleźli się na terenie dzisiejszej Turcji w wyniku ekspansji Imperium Osmańskiego. Czynnikiem decydującym, który umożliwiał wówczas awans zawodowy było wyznawanie islamu, bądź konwersja na islam. Natomiast pozostali poddani wyznający inne religie, niezależnie od tego, w jakim języku mówili, byli zarówno obciążani wysokimi podatkami, tzw. podatkami „od innowierców” jak i nie mogli „piąć się w karierze” na dworze sułtana.

Przechodząc do czasów współczesnych, prelegentka wyjaśniła, że  obecnie Turcja, jako państwo laickie, za wyjątkiem islamu sunnickiego, nie zapewnia kształcenia religijnego. Jest ono realizowane przy kościołach lub przy meczetach. Ponadto, mniejszości religijne nie mają zagwarantowanego dostępu do nauki ich rodzimych języków (m.in. kurdyjskiego, greckiego, polskiego i innych) oraz dialektów. Kwestie te rozwiązywane są w ramach prywatnych lekcji, na które składa się społeczność danej mniejszości, albo są finansowane przez rodziców uczniów.

Prelegentka podkreśliła, że podstawą takiego podejścia jest założenie, iż każdy mieszkaniec Turcji jest Turkiem i w związku z tym ma obowiązek znać język turecki. Problem z przyjętą koncepcją pojawia się wtedy, gdy chodzi o dzieci wywodzące się z mniejszości etnicznych. W państwowych szkołach uczą się one obowiązkowo języka tureckiego. Często jest to język, który dzieci poznają dopiero podczas edukacji szkolnej, ponieważ ich rodzice ani nie czytają, ani nie piszą w tym języku. W konsekwencji, mimo powszechnego dostępu do edukacji, Turcja ma dość wysoki wskaźnik analfabetyzmu.

Omawiane przez prelegentkę zagadnienia wywoływały bardzo silną reakcję uczestników spotkania. Były podejmowane i komentowane nawet w trakcie wykładu.

W spotkaniu wzięło udział około 20 osób. Najbardziej aktywną grupę uczestników stanowili słuchacze Ekumenicznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy zadawali bardzo wiele pytań dotyczących tolerancji światopoglądowej, ekumenizmu czy statusu prawnego mniejszości polskiej w Turcji. Jednym ze szczególnie poruszanych wątków były wątpliwości dotyczące aspiracji Turcji do otrzymania członkostwa w Unii Europejskiej, gdy w kraju można odnotować liczne przejawy nietolerancji.

Po zakończeniu prelekcji wywiązała się bardzo żywa dyskusja, która spowodowała, że  oficjalna część  spotkania przedłużyła się do godz. 19.30. Później trwały długie dyskusje kuluarowe.

W organizację spotkania aktywnie włączył się Samorząd Studencki ChAT reprezentowany przez panów  Sebastiana Szymańskiego oraz Artura Kowalskiego. Fotorelację ze spotkania przygotował, już po raz drugi, pan Grzegorz Czajka.

Wszystkim osobom, które zaangażowały się w przygotowanie listopadowego „Wieczoru z Pasją” bardzo serdecznie dziękujemy.