Katedra Języka Hebrajskiego i Wiedzy Starotestamentowej zaprasza do wzięcia udziału w

transmisji wideo corocznej sesji

Society for Biblical Literature

(w języku angielskim)

23 listopada (sobota) o godz. 15.00

w audytorium nr V

w siedzibie Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie

ul Miodowa 21 c, wejście od ul Schillera

Temat sesji

Biblical „Genocide” in Biblical Scholarship

Program sesji:

Eric A. Seibert, Messiah College

Canaanite Genocide and Biblical Scholarship: The Danger of Justifying Wholesale Slaughter in the Old Testament (25 min)

Hector Avalos, Iowa State University

Genocide: Biblical Scholarship as Biblical Apologetics (25 min)

Shawn Kelley, Daemen College

Hermeneutics and Genocide: Giving Voice to the Unspoken (25 min)

Break (5 min)

Gili Kugler, Hebrew University and University of Haifa

The Fate of Hebron: Teaching Ideas Relating to “Conquest” and “Genocide” within the Israeli Educational System (25 min)

John Collins, Yale University, Respondent (20 min)

Discussion (25 min)

wróć do góry