Dnia 21 marca br. w siedzibie Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa „Funkcjonowanie współczesnej rodziny w wymiarze ekonomicznym i społecznym” zorganizowana przez Wydział Pedagogiczny (Katedrę Socjologii Edukacji i Pedagogiki Społecznej). Obrady otworzyła Dziekan Wydziału Pedagogicznego ChAT, prof. Renata Nowakowska-Siuta podkreślając znaczenie dyskusji na temat rodziny, jej znaczenia i funkcjonowania w złożonej i zmiennej rzeczywistości społecznej.

W trakcie pierwszej sesji zatytułowanej „Obrazy rodziny współczesnej” dr hab. Anna Wachowiak (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie) przedstawiła sposób postrzegania małżeństwa, rodziny i związków partnerskich przez studentów polskich i francuskich. W nawiązaniu do jednego z aspektów ekonomicznego funkcjonowania rodziny prof. nadzw. dr hab. Krzysztof Arcimowicz (Uniwersytet w Białymstoku) opowiedział o symbolicznym znaczeniu samochodu i funkcji jaką pełni we współczesnej rodzinie. Następnie prof. nadzw. dr hab. Adam Bobryk (Uniwersytet Przyrodniczo Humanistyczny) przeanalizował społeczne skutki czasowych migracji zarobkowych obywateli polskich, a prof. nadzw. dr hab. Dorota Misiejuk (Uniwersytet w Białymstoku)  przedstawiła badania różnic między dwoma pokoleniami Podlasian w postrzeganiu funkcji wychowawczej rodziny. Na zakończenie pierwszej części obrad prof. zw. dr hab. Elżbieta Czykwin (Chrześcijańska Akademia Teologiczna) zaprezentowała analizę działań organizacji Barnevernet z perspektywy mentalności polskiej i norweskiej.

Na początku drugiej sesji, która dotyczyła „Wybranych aspektów problematyki rodziny”, dr Rafał Bodarski (Chrześcijańska Akademia Teologiczna) wygłosił referat dotyczący dorosłości i dojrzałość w perspektywie oddziaływań wychowawczych współczesnej rodziny. Następnie dr Mariola Badowska (Akademia Humanistyczna im. A. Gieysztora w Pułtusku) przestawiła wyniki swoich badań na temat osób starszych i tego jak oceniają one swoja sytuację życiową w aspekcie rodzinnym, ekonomicznym i społecznym, a dr Anna Walczak (Chrześcijańska Akademia Teologiczna) przeanalizowała dane Europejskiego Badania Wartości (EVS) z lat 1990 – 2017 dotyczące znaczenia rodziny i pracy w Polsce.  Na koniec tej części konferencji mgr Joanna Kata (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie) przedstawiła  model jakości życia w aspekcie subiektywnym oparty na spostrzeganiu różnych doświadczeń życiowych.

Trzecia sesja zatytułowana „Rodzina wobec zjawisk ekonomicznych i problemów społecznych” w znacznej część dotoczyła zagadnienia migracji zarobkowych. Na początku dr hab. Bartłomiej Walczak (Uniwersytet Warszawski) wygłosił referat na temat ekonomicznego wymiaru migracji rodzicielskich. W kolejnym wystąpieniu dr Izabela Kochan (Chrześcijańska Akademia Teologiczna) poruszyła kwestię skutków tych migracji dla funkcjonowania rodziny. Natomiast mgr Natasza Doiczman-Łoboda (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) przestawiła badania własne dotyczące doświadczenia rozłąki na skutek migracji, reorganizacji ról w rodzinie, przeobrażeń więzi oraz sposobu postrzegania przez dzieci migrantów sytuacji materialnej rodziny. Na zakończenie części dotyczącej migracji mgr Agnieszka Kołodziejak (Uniwersytet Przyrodniczo Humanistyczny) wygłosiła referat dotyczący bezpieczeństwa społecznego polskich migrantów w Królestwie Niderlandów. Następnie dr Małgorzata H. Herudzińska (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie) poruszyła temat  stereotypów dotyczących przemocy we współczesnej rodzinie polskiej, a dr Hanna Tranda (Chrześcijańska Akademia Teologiczna) wsparcia Kościołów dedykowanego rodzinie w sytuacji jej kryzysu ekonomicznego.

Na zakończenie każdej sesji zaplanowano czas na dyskusję, pytania do prelegentów i podsumowania. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się tematyka migracyjna oraz różnice w postrzeganiu dziecka i rodziny między Polakami i Norwegami w kontekście działań organizacji Barnevernet.