W piątek 27 maja na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie odbyła się I Studencko-Doktorancka Konferencja Naukowa Teologów zorganizowana przez organizacje studenckie Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie oraz Samorząd Studencki Ewangelikalnej Wyższej Szkoły Teologicznej we Wrocławiu. Swoim patronatem konferencję objęły: Komitet Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk, Porozumienie Doktorantów Nauk Humanistycznych i Społecznych, magazyn Ekumenizm.pl, kwartalnik Jednota i Miesięcznik Ewangelicki. Pieczę naukową nad konferencją sprawowała dr hab. Kalina Wojciechowska, prof. ChAT. Biblijnym hasłem przewodnim konferencji był fragment z Listu do Rzymian: „Bóg współdziała we wszystkim ku dobremu z tymi, którzy Boga miłują” (Rz 8, 28).
W ciągu całego dnia konferencji swoje referaty wygłaszali studenci i doktoranci z różnych ośrodków naukowych, przede wszystkim z ChAT i EWST, ale także z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i innych znamienitych polskich uczelni.
Referaty zostały podzielone na trzy panele: pierwszy dotyczył zagadnień związanych z historią Kościoła, w drugim usłyszeć można było referaty dotyczące teologii praktycznej i pedagogiki, natomiast w trzecim znalazły się referaty z obszaru teologii systematycznej i biblistyki.
Po części naukowej uczestnicy udali się na Wolę do kościoła mariawickiego, gdzie uczestniczyli w Mszy świętej z okazji 154. rocznicy narodzin bł. Marii Franciszki Kozłowskiej – założycielki ruchu mariawickiego. Na koniec nabożeństwa słowa pozdrowienia skierował zwierzchnik Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP bp Karol Babi.
Po Mszy świętej uczestnikom konferencji historię ruchu mariawickiego przybliżył diakon Michał Wąsowski. Następnie uczestnicy zebrali się w sali parafialnej, gdzie miało miejsce spotkanie integracyjne.
Konferencja była przedsięwzięciem przełomowym w historii zarówno ChAT, jak i EWST. Organizatorzy zapowiedzieli, że w przyszłym roku kolejna konferencja odbędzie się w murach EWST we Wrocławiu.

Filip Lipiński