8 października 2020 r. w siedzibie Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie przy ul. Broniewskiego 48 odbyły uroczystości związane z 66-tą inauguracją nowego roku akademickiego 2020/2021.

Zgodnie z tradycją naszej Uczelni akademicką uroczystość inauguracji poprzedziło nabożeństwo ekumeniczne, które rozpoczęło się o godz. 12:00. Celebrowali je duchowni, reprezentujący trzy tradycje wyznaniowe: prawosławną, ewangelicką i starokatolicką, a kazanie podczas nabożeństwa wygłosił ks. dr hab. Bogusław Milerski, prof. ChAT, Prorektor ds. finansów i rozwoju.

Akademicka uroczystość inauguracji, której przewodniczył nowy Rektor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie Jego Magnificencja abp. prof. dr hab. Jerzy Pańkowski, rozpoczęła się o godz. 13:00 i była też transmitowana na żywo w mediach elektronicznych.

Po wprowadzeniu sztandaru Akademii i odśpiewaniu hymnu państwowego JM Rektor ChAT serdecznie powitał przybyłych na uroczystość: Zwierzchników Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, przedstawicieli Kościoła rzymskokatolickiego, rektorów i przedstawicieli warszawskich uczelni wyższych oraz spoza Warszawy, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, pracowników Akademii, a przede wszystkim jej studentów.

Następnie JM Rektor ChAT poinformował zebranych, że tym roku pożegnano kilku pracowników i przyjaciół naszej Uczelni: bpa dr. Janusza Narzyńskiego, ks. dr. Włodzimierza Nasta, prof. dr. hab. Janusza T. Maciuszko, bpa Jana Szarka, ks. Piotra Wowry, ks. Mikołaja Mielniczuka oraz studenta Mateusza Migacza, i w związku z tym poprosił wszystkich o powstanie i uczczenie ich pamięci minutą ciszy i modlitwy.

Kolejnym punktem uroczystości było inauguracyjne wystąpienie JM Rektora ChAT, w którym m.in. podzielił się refleksjami na temat sytuacji panującej w kraju i na całym świecie, obecnej kondycji Uczelni oraz planami na przyszłość.

Po przemówieniu JM Rektora ChAT odbyła się immatrykulacja studentów I roku, której dokonał Prorektor ds. nauki i kształcenia, prof. dr hab. Tadeusz J. Zieliński, oraz uroczyste ślubowanie.

Następnie JM Rektor ChAT ogłosił oficjalne otwarcie nowego roku akademickiego 2020/2021, wygłaszając przy tym starożytną sentencję łacińską: Quod bonum, felix, faustum fortunatumque sit.

Kolejnym punktem uroczystości było wystąpienie przedstawicielki studentów, która serdecznie powitała w murach naszej Uczelni nowych kolegów i koleżanki – studentki i studentów I roku.

Wykład inauguracyjny na temat „Stanisław ze Skarbimierza o jedności Kościoła”, wygłosił ks. abp dr hab. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.

Uroczystość inauguracji zakończyła się odśpiewaniem hymnu akademickiego „Gaudeamus igitur”.

Jerzy Betlejko