W dniu 09 października 2014 r. w siedzibie Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie przy ul. Miodowej 21C odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego 2014/2015 połączona z obchodami 60-tej rocznicy powołania Akademii.

Uroczystości zostały poprzedzone nabożeństwem ekumenicznym, które rozpoczęło się o godz. 10:00, odprawionym przez duchownych trzech tradycji chrześcijańskich: prawosławnej, starokatolickiej i ewangelickiej. Modlono się, aby Boże błogosławieństwo i wsparcie towarzyszyły wykładowcom i studentom ChAT w rozpoczynającym się nowym roku akademickim.

Kazanie w trakcie nabożeństwa wygłosił Jego Ekscelencja abp prof. dr hab. Jeremiasz Jan Anchimiuk, który podkreślił m.in., że „celem studiów teologicznych nie może być tylko zdobycie wiedzy; jest nim także dążenie do takiej czystości rozumu i zmysłów, które umożliwi teologowi dostrzeżenie przynajmniej powiewu Łaski Bożej w swojej duszy”.

O godz. 11:00 Jego Magnificencja ks. prof. ChAT dr hab. Bogusław Milerski – Rektor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, rozpoczął uroczystą inaugurację nowego roku akademickiego, uświetnioną przez obecność: Zwierzchnika Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, Jego Eminencji Metropolity prof. zw. dr. hab. Sawy Hrycuniaka, Księdza Kardynała dr. Kazimierza Nycza, Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego, z Kościoła rzymskokatolickiego, Zwierzchników i przedstawicieli Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, Marszałka Senatu RP p. Bogdana Borusewicza, Rektorów uczelni wyższych, parlamentarzystów, Wiceministra Edukacji Narodowej p. Tadeusza Sławeckiego oraz Wiceministra Administracji i Cyfryzacji p. Stanisława Huskowskiego.

Po uroczystej immatrykulacji studentów I roku, przeprowadzonej przez Jego Ekscelencję Biskupa prof. zw. dr. hab. Jerzego Pańkowskiego, Prorektora ChAT, Wiceminister Edukacji Narodowej p. Tadeusz Sławecki, z okazji jubileuszu 60 lat istnienia Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie i w uznaniu dla działalności edukacyjnej zasłużonych pracowników naukowo-dydaktycznych ChAT udekorował ich orderami resortowymi – Medalami Komisji Edukacji Narodowej.

Wykład inauguracyjny pt. „Państwo demokratyczne a wolność sumienia” wygłosił Marszałek Senatu RP p. Bogdan Borusewicz.

Wspólnie odśpiewany hymn „Gaudeamus igitur” zakończył uroczystość inauguracji.

O godz. 14:00 odbyły się uroczystości jubileuszowe 60 rocznicy powołania Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.

W trakcie jej trwania J.M. Rektor ChAT odczytał uchwałę Senatu Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, na mocy której specjalnie ustanowiony medal „Za zasługi dla Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie” został przyznany „w uznaniu dla dokonań w zakresie organizacyjnego rozwoju Uczelni, tworzenia więzi ekumenicznych, kształcenia kadr oraz badań teologicznych” byłym Rektorom i Prorektorom ChAT w osobach: Jego Eminencji Metropolity prof. zw. dr. hab. Sawy Hrycuniaka, Jego Ekscelencji Arcybiskupa prof. dr. hab. Jeremiasza Anchimiuka, Jego Ekscelencji Biskupa prof. zw. dr. hab. Wiktora Wysoczańskiego, ks. prof. zw. dr. hab. Mariana Bendzy, prof. zw. dr. hab. Janusza T. Maciuszki oraz prof. dr. hab. Karola Karskiego.

Jego Ekscelencja Arcybiskup prof. dr hab. Jeremiasz Anchimiuk, w imieniu nieobecnego na uroczystości Jego Eminencji Metropolity Sawy, odczytał jego okolicznościowe przemówienie, w którym zawarte zostały refleksje nad dorobkiem osiągnięć ChAT w ciągu 60 lat jej funkcjonowania oraz perspektywami rozwoju w przyszłości, a następnie udekorował Jego Magnificencję ks. prof. ChAT dr. hab. Bogusława Milerskiego Orderem Świętej Marii Magdaleny II stopnia, przyznanym mu z okazji jubileuszu 60 lat ChAT oraz za zasługi dla Uczelni.

W kolejnym punkcie uroczystości Jego Ekscelencja Arcybiskup prof. dr hab. Jeremiasz Anchimiuk podzielił się z obecnymi na uroczystości swoimi wspomnieniami z okresu najwcześniejszych lat funkcjonowania ChAT.

Uroczystość zakończyło wręczenie przez Jego Magnificencję ks. prof. ChAT dr. hab. Bogusława Milerskiego dyplomu doktora habilitowanego dr. hab. Jackowi Aleksandrowi Prokopskiemu.

Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie istnieje od 1954 r. i jest kontynuatorką chlubnych tradycji akademickich Wydziału Teologii Ewangelickiej i Studium Teologii Prawosławnej, funkcjonujących w ramach międzywojennego Uniwersytetu Warszawskiego.

Obecnie w ChAT istnieją dwa Wydziały: Wydział Teologiczny i Wydział Pedagogiczny. W ramach Wydziału Teologicznego ChAT funkcjonują trzy sekcje: Sekcja Teologii Prawosławnej, Sekcja Teologii Starokatolickiej i Sekcja Teologii Ewangelickiej. Wydział Teologiczny posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora oraz prawo do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego.

Jerzy Betlejko
Foto: Łukasz Troc