Ekumeniczne sympozjum naukowe

Komisja Dialogu Polskiej Rady Ekumenicznej,
Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie,
Konrad Adenauer Stiftung
zapraszają na ekumeniczne sympozjum naukowe:
Pojednanie jako zadanie Kościołów w Europie Pryncypia eklezjologiczne w świetle Nowego Testamentu
13 maja 2014 (wtorek)
Sala Synodalna im. bp. A. Wantuły
ul. Miodowa 21, Warszawa
Rozpoczęcie – godz. 9.00, planowane zakończenie – godz. 16.00
Koncepcja konferencji
Na obecnym etapie rozwoju ruchu ekumenicznego podstawowym wyzwaniem jest uzgodnienie kluczowych elementów eklezjologii. Eklezjologia stanowiła istotny temat w początkach ruchu ekumenicznego i na Zgromadzeniach Ogólnych ŚRK w Amsterdamie (1948 r.), Evanston (1954 r.), New Delhi (1961 r.) i Uppsali (1968 r). Później nastąpił stopniowy zanik poważnej dyskusji na ten temat. Fakt ten jest jedną z głównych przyczyn utraty przez Światową Radę Kościołów, Konferencję Europejskich Kościołów i lokalne rady ekumeniczne dynamizmu pierwszych dziesięcioleci ruchu ekumenicznego. Dlatego obecnie istnieje pilna potrzeba fundamentalnej debaty eklezjologicznej uwzględniającej zarówno tradycyjne eklezjologie poszczególnych Kościołów, jak i ich dotychczasowe doświadczenie życia w społeczności ekumenicznej.
W debacie tej należy przede wszystkim podjąć trud wspólnego ustalenia podstawowych elementów eklezjologii biblijnej, zarówno Starego jak i Nowego Testamentu. Drugi etap debaty powinien skoncentrować się na losach nauczania o Kościele na przestrzeni historii. W sposób szczególny należałoby zwrócić uwagę na elementy eklezjologiczne, zarówno w systemach teologicznych jak i przejawianych w praktyce życia Kościoła, które powodowały rozłamy.
Pierwszym etapem postulowanej debaty była konferencja „Eklezjologia konfesyjna wobec współczesnych wyzwań ekumenicznych”, jaką Polska Rada Ekumeniczna zorganizowała we współpracy z Chrześcijańską Akademia Teologiczną 27 listopada 2012 w Warszawie. Jej celem było wstępne dokonanie bilansu konfesyjnych eklezjologii i próba skonfrontowania ich z dorobkiem biblistyki odnoszącym się do tekstów, jakie przywoływane były w referatach z perspektywy systematycznej. Kolejny etap stanowi konferencja Pryncypia eklezjologiczne w świetle Nowego Testamentu. Jej celem jest prezentacja istotnych z perspektywy konfesyjnej pryncypiów nowotestamentowej eklezjologii. Konferencja została podzielona na cztery bloki, każdy poświęcony osobnej tradycji wyznaniowej: ewangelickiej, prawosławnej, starokatolickiej i rzymskokatolickiej. W każdej z nich przewidziany został referat główny, w którym przedstawiciel danej konfesji zaprezentuje te eklezjologiczne fragmenty Nowego Testamentu, które są istotne z perspektywy jego tradycji konfesyjnej. W dalszej części w każdym z bloków przewidziane są koreferaty przedstawicieli pozostałych tradycji konfesyjnych reprezentowanych na konferencji. Każdy z bloków zakończy dyskusja plenarna.