W ostatni czwartek, 11 kwietnia 2019 r., w ramach Dnia Otwartego ChAT odbyło się 23. spotkanie z cyklu „Wieczory z Pasją”, na którym gościliśmy trójkę dziennikarzy z Fundacji „Głos Ewangelii”, laureatów wielu prestiżowych nagród w branży dziennikarskiej: Magdalenę Balcerak, Henryka Dedo i Waldemara Kasperczaka.

Spotkanie otworzył rektor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie ks. dr hab. Bogusław Milerski, prof. ChAT. Nawiązując do idei „Wieczorów z Pasją”, zaznaczył, że warsztat dziennikarski bazuje na słowie, które musi być wypowiadane z pasją, by mogło trafić do serc odbiorców. Po krótkim wstępie księdza rektora głos zabrała organizatorka „Wieczorów z Pasją” – Bożena Stacewicz – która przedstawiła prelegentów i reprezentowaną przez nich organizację.
Spotkanie z reportażystami zaplanowano na 11 kwietnia, który szczęśliwym zbiegiem okoliczności okazał się być Dniem Radiowca. Jak na wytrawnych radiowców przystało nasi goście opowiadali barwnie i zajmująco o swoim warsztacie, o radiowo-reporterskiej kuchni. Przygotowywanie materiału na reportaż porównali do pracy kucharza artysty, który mając do dyspozycji sprzęt, umiejętności i czas szuka sposobu na uzyskanie wykwintnego smaku, by zachwyć degustatora – odbiorcę. Swoją opowieść o tworzeniu dzieła zilustrowali fragmentami niezwykle klimatycznego filmu pt. „Podróż na sto stóp” w reżyserii Lasse Hallstrőma. Prelegenci umiejętnie odwoływali się do emocji uczestników. Po zaprezentowaniu reportaż o tragedii w Biesłanie cała sala zamarła.

Klimat spotkania stworzony przez prelegentów sprawił, że widzowie jedynie słuchali i oglądali to co było emitowane na ekranie i nikt z sali nie ośmielił się im przerywać. Pytania, komentarze i dyskusje przeniesiono w kuluary, gdzie przy gorącej kawie i herbacie dzielono się refleksjami na temat obejrzanych reportaży.

Na zakończenie spotkania prodziekan Wydziału Pedagogicznego ChAT dr Rafał Bodarski podziękował serdecznie za ciekawą prelekcję i zaprosił uczestników na zwiedzanie Uczelni połączone z degustacją poczęstunku przygotowanego przez organizatorów.

W spotkaniu wzięła udział duża grupa nauczycieli akademickich oraz studentów obu wydziałów ChAT. Tradycyjnie gościli wśród nas: prof. Elżbieta Czykwin, dr Katarzyna Dmitruk-Sierocińska, mgr Wioletta Gębska oraz dr hab. Marek Piotrowski, prof. ChAT. W spotkaniu uczestniczyły także dr Karina Szafrańska oraz dr Izabela Kochan.
Przebieg wieczoru filmował student I roku teologii ewangelickiej, korzystając ze sprzętu, który dzięki swojej uprzejmości udostępnił jego kolega z roku Joshua Hanson. Fotorelację ze spotkania przygotował pracownik czytelni BG ChAT – mgr Igor Kutovyj.

Rozmowy w kuluarach nie byłyby tak przyjemne, gdyby nie poczęstunek w którego przygotowanie aktywnie włączyli się studenci Wydziału Pedagogicznego ChAT: Paulina Dróżdż i Sebastian Szymański.
Wszystkim, którzy ofiarowali swój czas i siły w przygotowanie 23. spotkania z cyklu „Wieczory z Pasją” bardzo serdecznie dziękujemy.