20. spotkanie z cyklu „Wieczory z Pasją”

W dniu 19 kwietnia 2018 r. odbyło się 20. spotkanie z cyklu „Wieczory z Pasją”. Gościem czwartkowego „Wieczoru” była Pani Elżbieta Kucińska, socjoterapeutka, współorganizatorka i wieloletnia pracowniczka Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii „Kąt” (Moskat).
Prelegentka ze swadą, charakterystyczną dla nauczyciela na co dzień pracującego z trudną młodzieżą, opowiadała o swojej pasji do pracy i współtworzeniu wizerunku oraz struktury Moskatu.
Pierwszą część spotkania poświęciła przyczynom powstania Ośrodka oraz specyfice stosowanych w nim metod wychowawczych. Przedstawiła zmiany mentalne w nastawieniu pracowników do interpretowania i rozwiązywania problemów z jakimi boryka się młodzież, rodzice i nauczyciele. Porównywała metody wypracowane w ramach Moskatu z podejściem charakteryzującym inne tego typu instytucje. Podkreśliła, że dewizą Moskatu, jego swoistym znakiem rozpoznawczym, jest autentyczny szacunek do wychowanka, gdyż u podstaw istnienia i sposobu działania Ośrodka leży głębokie przekonanie jego organizatorów i pracowników o słuszności reguł, które były stosowane w zakładach prowadzonych przez Janusza Korczaka, a także w szkole „Summerhill” (stworzonej i prowadzonej przez Alexandra Sutherlanda Neill’a, a przeznaczonej dla dzieci niedostosowanych społecznie). W obydwu przypadkach metody wychowawcze podporządkowano regułom „społecznej demokracji”: wszystkie normy w równym stopniu obowiązywały zarówno uczniów, jak i nauczycieli, i obie grupy na równi rozliczano z ich przestrzegania.
W drugiej części spotkania prelegentka omawiała ze szczegółami sposób funkcjonowania Specjalistycznych Punktów Konsultacyjnych. Skuteczność działania owych Punktów polega na tym, że każda z placówek nie działa samodzielnie, lecz funkcjonuje przy szkole specjalnej lub przy młodzieżowym ośrodku socjoterapii. Prelegentka tłumaczyła, że podczas konsultacji z pacjentami, wykorzystywane jest kadrowe zaplecze specjalistów terapeutów, psychologów, socjoterapeutów, psychoterapeutów, którzy na co dzień stykają się z problemami dzieci i młodzieży.
Na spotkanie przybyli wykładowcy (m.in. prof. Mark Piotrowski, dr Katarzyna Dmitruk-Sierocińska, dr Joanna Koleff-Pracka, dr Rafał Kubicki, mgr Wioletta Gębską, mgr Aneta Jesionek-Khadka) wraz grupami studentów z Wydziału Pedagogicznego ChAT różnych specjalności, m.in. pedagogika resocjalizacyjna i międzykulturowa, praca socjalna oraz wczesna edukacja z terapią pedagogiczną. Mimo pewnych kłopotów technicznych i konieczności zmiany audytorium spotkanie należy zaliczyć do udanych, przede wszystkim dzięki charyzmie prelegentki i interesującej tematyce, przydatnej zarówno dla studentów, uczniów, wykładowców, jak i samych nauczycieli oraz rodziców.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia tego spotkania, zwłaszcza Panu Michałowi Popławskiemu, który od godzin południowych „robił co mógł”, żeby naprawić zepsuty rzutnik, a także ekipie fotoreporterskiej dokumentującej spotkanie: Joshule Hansonowi z III roku teologii ewangelickiej, obsługującego kamerę oraz Igorowi Kutovemu studentowi V roku teologii prawosławnej oraz pracownikowi czytelni ChAT. Mamy nadzieję, że następne „Wieczory z Pasją” będą równie interesujące i wolne od technicznych niespodzianek.