Tadeusz J. Zieliński (ur. 1966) – profesor zwyczajny, prorektor ChAT ds. studenckich i dydaktycznych, profesor nauk teologicznych, doktor habilitowany nauk prawnych, kierownik Katedry Prawa Oświatowego i Polityki Społecznej Wydziału Pedagogicznego ChAT oraz pracownik Katedry Prawa Wyznaniowego i Kanonicznego Wydziału Teologicznego ChAT. Był dziekanem obu tych wydziałów. W latach 2008–2016 pełnił funkcję prezesa Polskiego Towarzystwa Prawa Wyznaniowego. Radca prawny.

Wybrane publikacje:

Państwowy Kościół Anglii. Studium prawa wyznaniowego, Wydawnictwo Naukowe ChAT, Warszawa 2016.
Prawo małżeńskie Kościołów chrześcijańskich w Polsce a forma wyznaniowa zawarcia małżeństwa cywilnego (redakcja naukowa wspólnie z Michałem Hucałem), Wydawnictwo Naukowe ChAT, Warszawa 2016.
Ustawa o stosunku Państwa do gmin wyznaniowych żydowskich w Polsce. Komentarz (współautor: Andrzej Czohara), WoltersKluwerBusiness, Warszawa 2012.
Obecność religii w publicznym systemie oświaty w aspekcie prawnym (redaktor naukowy), Wydawnictwo Naukowe ChAT, Warszawa 2012.
Prawo i Religia tom 2 (redaktor naukowy), Warszawa 2011.
Władze Polski Ludowej a mniejszościowe związki wyznaniowe (redaktor naukowy), Warszawa-Katowice 2010.
Pro bono Reipublicae. Księga jubileuszowa Profesora Michała Pietrzaka (redakcja naukowa wspólnie z Pawłem Boreckim i Andrzejem Czoharą), LexisNexis, Warszawa 2009.
Bezstronność religijna, światopoglądowa i filozoficzna władz Rzeczypospolitej Polskiej (redaktor naukowy), Wydawnictwo ChAT, Warszawa 2009.
Państwo wobec religii w szkole publicznej według orzecznictwa Sądu Najwyższego USA, Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń 2008.
– Prawo i Religia tom 1 (redaktor naukowy), Warszawa 2007.
Roger Williams. Twórca nowoczesnych stosunków państwo-kościół, Wydawnictwo Naukowe Semper, Warszawa 1997.

Publikacje w wydawnictwach ciągłych, m. in. w: „Czasopismo Prawno-Historyczne”, „Państwo i Prawo”, „Przegląd Powszechny”, „Przegląd Prawa Publicznego”, „Przegląd Prawa Wyznaniowego”, „Przegląd Sejmowy”, „Rocznik Teologiczny”, „Ruch Prawniczy, Ekonomiczny i Socjologiczny”, „Studia i Dokumenty Ekumeniczne”, „Studia Oecumenica”, „Studia Politologiczne”, „Studia z Prawa Wyznaniowego”, „Studia z Teorii Wychowania”, „Więź”, „Zeszyty Prawnicze UKSW”.

Prof. Tadeusz J. Zielinski (born 1966) – deputy rector of the Christian Academy of Theology in Warsaw. He earned doctorate and habilitation in legal sciences at Warsaw University’s Faculty of Law and Administration, and also doctorate and habilitation in theological sciences from the Faculty of Theology of the Christian Academy of Theology in Warsaw. In 2015 President of the Republic of Poland granted him full professorship in theological sciences. In the years 2008–2016 he served as the president of Polish Association of  Church-State Law, and between 1993 and 2001 he was a member of Poland’s Parliament. He is also an attorney-at-law.

He authored 5 scientific monographic books and about 100 scholarly articles published in peer-reviewed periodicals and books. Under his supervision 8 doctoral students received Ph.D. degrees. His scholarly interests include: Constitutional jurisprudence on religious liberty, legal protection of religious minorities, religious and worldview expression in educational systems, law of higher education and science, legal aspects of the secular state, history and religious practice of Protestantism.