Podróż przez mroczne przestrzenie emocjonalnych anomalii, w poszukiwaniu ich zasadności i sensu.

Pokaz multimedialny obrazów tworzących projekt „Melancholia” w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.

W dniu 27 maja br. w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie odbyło się już czwarte spotkanie z cyklu „Wieczory z Pasją”. Zaproszonym gościem była Pani dr Anna Drońska, adiunkt w Instytucie Sztuk Pięknych Wydziału Sztuki UWM.

Przedstawicielka olsztyńskiego środowiska artystycznego i naukowego zaprezentowała obrazy z cyklu „Melancholia” dla których inspiracją były osobiste doświadczenia zdobyte podczas zmagania się z depresją. Jak podkreśla autorka „projekt «Melancholia» to próba transpozycji na środki wizualne specyficznych osobistych doznań i odczuć towarzyszących stanom ducha, dla których określenie «depresja» wydaje się być zbyt ubogie. To zapis wewnętrznych doświadczeń, «kolekcjonowanych» przez lata balansowania na granicy światów. To w końcu komunikat dla tych, którym w tych stanach niezwykłych, bolesnych uniesień towarzyszy przejmujące poczucie osamotnienia”.

Prezentowane obrazy wywarły na zgromadzonych duże wrażenie. Wśród licznych słuchaczy znaleźli się m.in. prof. Elżbieta Czykwin, ks. Adrian Korczago, dr Katarzyna Dmitruk-Sierocińska, dr Iwona Baraniec, dr Włodzimierz Platajs oraz znaczna grupa studentów pedagogiki i teologii. Na spotkanie przybyły również osoby spoza uczelni, głównie sympatycy twórczości Pani Drońskiej (m.in. artysta-malarz, Pan Wojciech Cieśniewski, prof. Akademii Sztuk Pięknych oraz Pani Tanna Jakubowicz-Mount, psycholog kliniczny, zajmująca się analizowaniem odmiennych stanów świadomości w szamanizmie syberyjskim i buddyzmie tybetańskim).

Anna Drońska — urodziła się w 1972 r. w Olsztynie. Jest absolwentką Wydziału Kształcenia Artystycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie. W 1999 r. obroniła pracę dyplomową pod kierunkiem prof. Stanisława Trzeszczkowskiego. W 2006 r. uzyskała stopień doktora na Wydziale Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, po czym rozpoczęła pracę w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Zajmuje się m.in. malarstwem i tkaniną eksperymentalną. W kręgu jej twórczych zainteresowań znajdują się obszary związane ze sztuką ekologiczną, głęboką ekologią i aktywnością artystyczną zaangażowaną w kwestie społeczne. Jest autorką licznych wystaw.

wróć do góry