24 października 2019 roku odbyło się 25. spotkanie z cyklu „Wieczory z Pasją”, które zostało zorganizowane we współpracy Biblioteki ChAT z Wydziałem Nauk Społecznych.

Październikowy „wieczór” został poświęcony prezentacji książki prof. Elżbiety Czykwin pt. „Anders Breivik: miedzy dumą a wstydem”. Książka przedstawia sylwetkę psychologiczną mężczyzny, który 22 lipca 2011 roku dokonał masakry na norweskiej wyspie Utøya. Jest ona efektem refleksji autorki nad ogólnymi przyczynami tej tragedii.

Spotkanie otworzył Prodziekan Wydziału Nauk Społecznych ChAT dr Rafał Bodarski, który powitał autorkę książki w imieniu władz Uczelni. Główną rozmówczynią prof. Elżbiety Czykwin, a także główną moderatorką dyskusji,  była Halina Guzowska – doktorantka Wydziału Teologicznego ChAT i jednocześnie dziennikarka od lat zajmująca się sprawami polityki społecznej.

Praca Pani prof. Elżbiety Czykwin zainspirowała uczestników spotkania do ożywionej dyskusji nad przyczynami tragedii do jakiej doszło w tzw. „czarny piątek” (jak go określają Norwedzy).

Jak się wyraziła autorka, początkowo podejrzewano, że sprawcą zamachu był islamski terrorysta. Jednak szybko okazało się, że masakry 77 uczestników obozu młodzieżówki Partii Pracy dokonał rodowity Norweg, tzw. „one of us”. W obozie tym brała udział wyselekcjonowana i najbardziej zdolna młodzież rekrutująca się z tej partii. Zaplanowany przez Breivika zamach był niezwykle okrutny. Oprawca zrealizował go metodycznie, „krok po kroku”. Swoje ofiary uśmiercał, patrząc im prosto w oczy i strzelając do nich z karabinu maszynowego.

W trakcie dyskusji nad treścią książki szczególną aktywnością wyróżniał się kapłan Piotr Maria Grzegorz Dróżdż – ksiądz ze Starokatolickiego Kościoła Mariawitów, który na spotkanie przybył wraz z córką – Pauliną (absolwentką ChAT). Ksiądz Piotr Dróżdż zakupił książkę Pani prof. już wcześniej i był świeżo po jej lekturze. Podkreślił on, że w wychowaniu młodego człowieka bardzo ważne jest zaangażowanie obojga rodziców, ich akceptacja i wsparcie wobec dziecka na każdym etapie jego rozwoju. Pozostawienie samemu sobie młodego człowieka może rodzić u niego brak zaufania do najbliższych osób i traktowanie ich nie jako przyjaciół, lecz jako agresorów lub osób, którym jest obojętny jego los. Takie zachowanie może być, i nie rzadko jest, przyczyną agresji wśród młodego pokolenia. A na pewno nie tworzy więzi pomiędzy bliskimi osobami.

Inną dyskutowaną kwestią było niebezpieczne przesunięcie granicy oporu przed zabijaniem. Długotrwałe granie w agresywne gry komputerowe, w których  nieustannie stosuje się wirtualną przemoc, powoduje zmniejszenie oporu przed użyciem broni wobec drugiego człowieka. Zmagania w świecie realnym zostają zasymulowane i wielokrotnie wypraktykowane w świecie wirtualnym, a od tego już tylko krok do realizacji czynu w świecie rzeczywistym.

Przed rozpoczęciem i częściowo podczas trwającego „wieczoru…” prowadzona była sprzedaż promowanej książki. Dystrybucją egzemplarzy reklamowanego tytułu zajmowała się Pani Anna Gawryś z administracji ChAT.  Ciekawym pomysłem podczas promocji książki było wykorzystanie nowych mebli wypoczynkowych zakupionych przez ChAT i ustawionych w holu na parterze budynku. Autorka „Andersa Breivika…” mogła usiąść na jednaj z kanap i podpisywać swoje dzieło, otoczona zaciekawionymi czytelnikami, trzymającymi w ręku już zakupiony egzemplarz.

Tematyka spotkania przyciągnęła ponad 40 osób. Wzięli w nim udział głównie studenci i wykładowcy Wydziału Nauk Społecznych w osobach: dr hab. Agnieszki Piejki, dr hab. Elżbiety Bednarz, dr Anny Walczak, dr Renaty Ernst-Milerskiej, dr Izabeli Kochan, mgr Wioletty Gębskiej oraz dr. Stefana Kwiatkowskiego. Wydział Teologiczny reprezentowali studenci teologii z sekcji starokatolickiej głównie z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. Spośród kadry naukowej Wydziału Teologicznego ChAT wymienić należy prof. dr. hab. Włodzimierza Wołosiuka, który na spotkanie przybył wraz z małżonką.

W organizację spotkania, a szczególnie przygotowanie poczęstunku w postaci kawy, herbaty i drobnych ciasteczek czynnie włączył się samorząd ChAT, a zwłaszcza jego przedstawiciele z Wydziału Nauk Społecznych w osobach: Daniela Zielińskiego, Anny Lewandowskiej,  Sebastiana Szymańskiego czy Artura Kowalskiego. Natomiast w rolę fotoreportera wcielił się  Grzegorz Czajka – student I roku pedagogicznych studiów magisterskich.

Wszystkim uczestnikom i współorganizatorom serdecznie dziękujemy!

wróć do góry